Gmina wspiera drogi: powiatowe, wojewódzkie i krajowe

Podczas środowej sesji Rady Miasta ostrowieccy radni podjęli decyzje o udzieleniu pomocy finansowej i rzeczowej na drogi w łącznej kwocie blisko 1 mln. 750 tys. zł. zarówno powiatowi ostrowieckiemu, jak i województwu świętokrzyskiemu.

Na drogi powiatowe

Radni podjęli decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu na zadanie: ?Remont drogi powiatowej nr 1023T Alei Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim?. To kwota 424 567,12zł.

Przypomnijmy, że to Powiat Ostrowiecki zwrócił się do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski o udzielenie pomocy finansowej na realizację tego zadania.  Zgodnie ze złożonym przez Powiat Ostrowiecki wnioskiem przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowita wartość zadania wynosi 1 132 177,49zł brutto  W minionym roku została zawarta umowa pomiędzy Gminą Ostrowiec Świętokrzyski,  a Powiatem Ostrowieckim, w której Gmina zobowiązała się do udzielenia pomocy finansowej Powiatowi w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na realizację zadania pn. ?Remont drogi powiatowej nr 1023T Alei Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim? w kwocie stanowiącej równoważność 75% wkładu własnego Powiatu w realizacji zadania, jednak nie wyższej niż 487 500,00zł. 

Na tym nie koniec, bowiem wzorem roku minionego Gmina Ostrowiec Świętokrzyski udzieliła też pomocy rzeczowej dla Powiatu Ostrowieckiego, polegającej na: utrzymaniu letnim i zimowym nawierzchni chodników, ścieżek rowerowych w pasach drogowych dróg powiatowych zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta, utrzymaniu kanalizacji deszczowej w pasach drogowych dróg powiatowych zlokalizowanych w tym obszarze, podobnie, jak utrzymaniu zieleni i czystości , czy usuwaniu dzikich wysypisk i padniętych zwierząt.

Na ten cel Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zapewnić ma w budżecie na rok 2020 środki finansowe w kwocie 772 000,00 zł.

Na drogi wojewódzkie

Radni podjęli decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej  Województwu Świętokrzyskiemu na zadanie: Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. ?Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej?.

Kwota dotacji celowej w wysokości 297.660,00 zł  została zaplanowana  w  budżecie  gminy na 2020 r. Niestety przedłużający się termin uzyskania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej dla ww. zadania inwestycyjnego  był podstawą  zawarcia  aneksu do  umowy zawartej w dniu 22.11.2017 r., na podstawie której, Gmina i Powiat zobowiązują się do  przekazania  dotacji   Województwu Świętokrzyskiemu. Uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej będzie podstawą  dla Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, działającego w imieniu Województwa Świętokrzyskiego do realizacji drogi wojewódzkiej nr 754 przebiegającej głównymi ulicami miasta Ostrowca Świętokrzyskiego tj.: Aleja 3 Maja, Okólna, Denkowska, Radwana wraz  z przebudową mostu na rzece Kamiennej, których stan techniczny i estetyczny wymaga natychmiastowej interwencji.

Drugie wsparcie Województwa Świętokrzyskiego to następstwo negocjacji prowadzonych ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach w 2018 oraz 2019 roku, kiedy to zostały podpisane porozumienia w sprawie współpracy w zakresie poprawy estetyki pasów drogowych dróg wojewódzkich zlokalizowanych w obrębie administracyjnym Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, co skutkowało znacznym podniesieniem jakości utrzymania pasów zieleni przydrożnej w ciągach głównych arterii miasta.

Na ten cel przeznaczono 125 tys. zł.

Na drogi krajowe

Radni podjęli też decyzję w sprawie przeznaczenia środków finansowych na realizację zadań wynikających z przejęcia zarządzania drogą krajową nr 9 w zakresie zagospodarowania i utrzymania zieleni w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz w obrębie Ronda Powstania Styczniowego.

Na mocy podjętej uchwały Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zapewni finansowanie ze środków własnych w kwocie 130 tys. zł. Kwota ta pochłonie m.in. obsadzenie sezonowe roślinami jednorocznymi i bylinami obu rond, obsadzenie krzewami i trawami ozdobnymi wysepek, czy pielęgnację zieleni wysepek.

Jak mówi prezydent Jarosław Górczyński, mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego nie interesuje, kto zarządza tymi, czy innymi ulicami w granicach miasta, stąd po raz kolejny gmina postanowiła wesprzeć, czy to finansowo, czy to rzeczowo drogi nie będące w jej zarządzie.

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Gmina wspiera drogi: powiatowe, wojewódzkie i krajowe

 • 17/02/2020 at 15:38
  Permalink

  Milo patrzec jak oleum wyplywa do gory. Czyzbysmy sie wrescie naprawde zaczeli kierowac rozumem?

  Reply
 • 18/02/2020 at 21:18
  Permalink

  Gmina wspiera drogi? To kiedy ta gmina albo powiat dla mnie bez różnicy wyremontuje np.ulicę Jana Pawła II i to na całej długości na obu pasach .Głowna reprezentacyjna ulica miasta wygląda jakby to były podmiejskie wertepy .Miała być remontowana już dawno nic się nie dzieje podobnie jak na innych ulicach o fatalnej nawierzchni chociażby ulica Sienkiewicza , Radwana ,Żeromskiego itp

  Reply
 • 19/02/2020 at 13:48
  Permalink

  Wiesiek odpusc dajmy im szanse. Funusze sa ograniczone i jestesmy przez to mocno ograniczeni. Dobre zarzadzanie miastem to sztuka wyboru. Sprobojmy ich zrozumiec. Nie da sie zrobic wszystkiego na raz. Ustalili takie priorytety i widac w tym rozum. Miejmy nadzieje ze to nie pokazowka i da sie widziec ten rozum rowniez w innych dzialaniach. Obserwujmy przeplywy pieniedzy i generowane extra koszty, bo takowe czesto z pod zaslony dymnej porzadnosci moga wychodzic. Poki co to wyglada niezle, jesli nie potkna sie o wlasne sznurowki, to doczekamy sie tez tego o czym piszesz. Nikt wiecej odemie jadu na poprzednie dzialania, lub brak dzaialania, tu nie wylal. Obserwujmy, czy to kompromis czy uklad. Jesli to zwrot do rozsadnego zarzadzania miastem, to bedzie bardzo dobrze i napewno na tym sie nie skonczy. Pilnujmy pieniedzy, kosztow, i extra kosztow. Mieszkancy miasta pracuja w kazdym urzedzie, w karzdej firmie. To od nas zalezy czy bedziemy stac po stronie spraw miasta, czy po stronie zwykle paru cwaniakow jesli tacy sie pojawia. Mozemy to pilotowac, mamy wszedzie oczy, Zbyt wiele razy robiono nas w wala do tej pory. Im wiecej o tym bedziemy rozmawiac, tym lepsze efekty osiagniemy i przede wszystkim lepszy kompromis, po miedzy tym co niezbedne, a tym co moze poczekac. Jesli skupimy sie na zalepianiu dziur po tym co zostalo kiedys zle zrobione nie bedziemy sie rozwijac. Czasem trzeba zrobic krok do przodu po blocie. Wychwytujmy takie rzeczy jak np. polerowanie jadra sloneczka na osiedlu Slonecznym za 2tysiace, skoro z pomoca miotly na podwojnym kiju, mozna to zrobiz za 200zl.

  Reply
 • 19/02/2020 at 14:24
  Permalink

  Coraz czesciej da sie zauwazyc to, ze radni odcinaja sznurki i nie chca byc marionetkami. Dobrym zwiastunem jest to, ze coraz czesciej wychodza na ulice i do ludzi, aby dostrzegac problemy. Najlepsze jest to, ze szukaja rozwiazan i kompromisu, po miedzy sprawami, a nie pomiedzy interesami tych, czy tamtych. Wyglada ze wielu zrozumialo swoja role. To nalepszy zwiastun jakiego moglismy oczekiwac.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *