Czas na PIT-y

Od 15 lutego ruszyła akcja składania rozliczeń podatkowych z przychodów, które osiągnęliśmy w 2019 roku.
Do 2 marca 2020 r należy złożyć PIT-28 z przychodów osiągniętych w formie ryczałtu oraz z najmu okazjonalnego. Natomiast zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT39, PIT- 36, PIT36L składamy do 30 kwietnia 2020 r.
– Dokonując rozliczenia możemy korzystać z jego różnych form ?informuje Mirosław Sejdziński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W zakresie rozliczenia PIT-37, PIT-38 od 15 lutego 2020 r zostało przygotowane rozliczenie elektroniczne.
Aby skorzystać z tej usługi, w serwisie podatki.gov.pl należy wybrać Twój e-PIT. Następnie należy wpisać swoje dane:
1.PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
2.Kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018,
3.Kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za rok 2019
4. kwotę nadpłaty/zapłaty z deklaracji za rok 2018.
Jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, dla jego uwierzytelnienia ? jeżeli kwota nadpłaty/do zapłaty z deklaracji za rok 2018 wynosiła = 0, należy podać imię ojca małżonka. Jeżeli nie chcemy podawać tych danych do uwierzytelnienia, możemy użyć także profilu zaufanego. Następnie wybieramy właściwy formularz, z którego chcemy skorzystać PIT- 37, PIT-38. Po wybraniu formularza możemy zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) lub zmienić zeznanie podatkowe, m.in. wybierając wspólne zeznanie z małżonkiem, dodając inne dane np. odliczenie darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, zmienić lub wskazać OPP, której chcemy przekazać 1% podatku. Możemy także odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie niż usługa Twój e-PIT. Wówczas proponowane w tym systemie zeznanie nie będzie brane pod uwagę. Możemy też nie robić nic, wówczas 30 kwietnia zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT- 38 zostanie uznane za złożone. Jeżeli z zeznania podatkowego wychodzi nam podatek do zapłaty, w usłudze Twój e-PIT znajdziemy swój mikrorachunek podatkowy, na który należy dokonać wpłaty zobowiązania podatkowego.
Do złożenia zeznania podatkowego PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT36, PIT- 36L, PIT-28 możemy wykorzystać także stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/
Zeznanie podatkowe możemy także wypełnić i złożyć w formie papierowej. Zachęcamy do korzystania z form elektronicznych, to bowiem przyspiesza zwroty nadpłaty podatku. Dla osób, które nie posiadają dostępu do Internetu, od 15 lutego będzie uruchomione oddzielne stanowisko z komputerem, na którym każdy podatnik będzie mógł skorzystać samodzielnie z usługi Twój e-PIT.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *