200 zł długu na głowę mieszkańca? Ostrowiec spłacił kredytowe odsetki. Oszczędności trafią do młodzieży

Mimo, że mamy dopiero luty Gmina Ostrowiec Świętokrzyski spłaciła już wszystkie przewidziane na ten rok odsetki od zaciągniętych we wcześniejszych latach kredytów. Prezydent Jarosław Górczyński chce, aby zaoszczędzone w ten sposób środki trafiły do jednej z ostrowieckich szkół.

Przygotowując się na trudne czasy, jakie nadeszły, które widzimy przez pryzmat chociażby podwyżek przy każdych zakupach, stworzyliśmy dobry budżet- mówi prezydent Jarosław Górczyński. To jest wysiłek wszystkich spółek, czy instytucji miejskich. Ale dzięki temu mamy jeden z niższych wskaźników zadłużenie w kraju. Z 45% zeszliśmy do zaledwie 4%. Do połowy lutego br. spłaciliśmy 6 mln. złotych odsetek od kredytów, których spłata w ratach rozłożona była na cały 2020 rok. Dzięki temu, że opłatę dokonaliśmy już na początku roku zaoszczędziliśmy na odsetkach 83 419 zł.

Teraz prezydent zapowiada, że będzie chciał zaproponować, aby zaoszczędzone środki trafiły do ostrowieckiej młodzieży.

-Przygotowujemy projekt konkursu dla ostrowieckich szkół, którego zwycięzca zgarnie całą pulę. Wkrótce powinniśmy poznać szczegóły- mówi prezydent.

Przypomnijmy, że przyjmując uchwałę budżetową na ten rok, podczas obrad sesji Rady Miasta, wielokrotnie padało, że budżet jest dobrze przemyślany, skrojony na miarę potrzeb mieszkańców, a zarazem nadal proinwestycyjny, co podobnie jak w latach poprzednich, najlepiej widoczne jest i będzie w różnego rodzaju dokumentach, a na naszych ulicach i osiedlach.

-Dbamy o wszystkie grupy ostrowczan – dzieci i młodzież, osoby pracujące i seniorów- mówił podczas sesji budżetowej włodarz Ostrowca Świętokrzyskiego. Inwestujemy w edukację, sport i kulturę, bezpieczeństwo oraz ekologię. Proponowany budżet kontynuuje te założenia. Świadectwem dobrze prowadzonej polityki finansowej jest rekordowo niskie zadłużenie, które mimo iż już obecnie jest jednym z najniższych w kraju, bo tylko 200 zł na jednego mieszkańca, w nadchodzącym roku planujemy jeszcze zmniejszyć, żeby już w roku 2021 spłacić je do końca.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *