Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowcu. V Marsz Pamięci i Bieg „Wilczym Tropem”

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się V Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci.
Dokładnie 29 lutego o godzinie 19 marsz – po złożeniu wiązanek kwiatów – ruszy spod pomnika Armii Krajowej przy Kolegiacie św. Michała i wzorem lat poprzednich przejdzie przez miasto, ulicami Starokunowską i Sienkiewicza, do Ronda Narodowych Sił Zbrojnych, na którym zapłoną znicze pamięci. Prezes Ostrowieckich Patriotów Michał Ślusarz prosi, aby uczestnicy marszu wyposażyli się w biało-czerwone flagi.Z kolei w dniu 1 marca Ostrowiec Świętokrzyski po raz drugi przyłączy się do projektu Fundacji Wolność i Demokracja ? Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Wilczym Tropem?.
Jak podkreślał senator J. Rusiecki, Bieg ?Tropem Wilczym? to forma uczczenia męstwa żołnierza polskiego poprzez aktywność, zaangażowanie i zwrócenie uwagi na żołnierski, niebezpieczny trud w niełatwych czasach. Jak podkreślał nadleśniczy A. Podsiadło, lasy kryją wiele mogił oraz miejsc dotyczących wydarzeń historycznych związanych z walkami o wolność, zaś leśnicy często dbają o te szczególne miejsca pamięci.
W dniu 1 marca w godz. 7.30 -11 będzie czynne dla zawodników Biuro tuż przy leśniczówce ?Zwierzyniec?. O godz. 11 nastąpi otwarcie zawodów. O godz. 11.30 wystartuje Bieg Honorowy na 1963 m, poświęcony ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu – Józefowi Franczakowi ps. ?Lalka?. W samo południe wystartuje Bieg na 10 km oraz Marsz Nordic Walking na 5 km. Atrakcją Biegu będą liczne pokazy wojskowe, w tym pokazy sprzętu oraz udzielenia pierwszej pomocy. Na uczestników będzie tez czekać wojskowa grochówka. Około godz. 14 odbędzie się finał Biegu i dekoracja zawodników.
Zwieńczeniem obchodów będzie złożenie wiązanek przy obelisku na Jeleńcu, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, uczestnikom bitwy pod dowództwem gen. Antoniego Hedy ?Szarego?. Patronem tegorocznego Biegu ?Tropem Wilczym? jest płk Witold Pilecki, Żołnierz Wyklęty zamordowany 25 maja 1948 r.
Jak podkreślał senator J. Rusiecki, w organizację wydarzenia zaangażowało się wiele środowisk, w tym Związek Strzelecki ?Strzelec?, Państwowa Powiatowa Straż Pożarna, Policja, Starostwo Powiatowe, przedstawiciele ostrowieckich szkół. Podczas konferencji senator przekazał również przesłanie
prezydenta RP towarzyszące Biegowi ?Tropem Wilczym?, w którym wyraża uznanie dla tej inicjatywy, służącej wzmacnianiu patriotyzmu, a dobro, odwaga, wierność i szlachetność, są wartościami atrakcyjnymi i modnymi we współczesnych czasach. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *