II Kaziuki Ostrowieckie

Już po raz drugi Parafia św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki będzie gospodarzem uroczystości historyczno -religijnych ?Kaziuki Ostrowieckie?.
Jak mówi proboszcz ks. Marek Dzióba, uroczystości są zwieńczeniem Roku Jubileuszowego, związanego z 35. rocznicą powstania parafii.

Ostrowieckie Kaziuki, zorganizowane na wzór wielowiekowej tradycji kultu św. Kazimierza Królewicza w Wilnie, mają przybliżyć i ożywić historię Polski i współpracy polsko – litewskiej. Tradycja kiermaszu sięga bowiem czterech stuleci i jest nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy ? św. Kazimierza, polskiego Królewicza, kanonizowanego na świętego w 1602 r. To barwne wydarzenie Świąt Wilna jest jednocześnie pożegnaniem zimy. Stąd już po raz drugi ostrowiecka parafi a, nawiązując do imienia swojego patrona, chce promować tradycję i kulturę naszego powiatu i regionu poprzez Kaziuki Ostrowieckie.
Obchody rozpoczną się 7 marca br. (sobota) w kościele św. Kazimierza Królewicza, o godz. 17.30, koncertem Piotra Buchalskiego ?Na fletni Pana?. O godz. 18.30 rozpocznie się wykład pt. ?Panno Święta, co w Ostrej Świecisz Bramie? z muzyką sakralną S. Moniuszki, prof. Stanisława Dąbka, kierownika katedry Polifonii Religijnej w latach 1998 -2007, Katolickiego Uniwersy tetu Lubelskiego.
W dniu 8 marca (niedziela), o godz. 12, odbędzie się uroczysta Msza św. odpustowa z procesją. O godz. 13.30 odbędzie się koncert z okazji Dnia Kobiet z prezentacjami zespołów i grup śpiewaczych. Gwiazdą koncertu będzie Leon Voci. Tego dnia na placu parafialnym będzie odbywał się Jarmark rękodzielniczy i kulinarny. Swoje stoiska będą miały panie z kół gospodyń wiejskich powiatu ostrowieckiego oraz koła łowieckie. Organizatorzy zaplanowali także szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będą pokazy tańców dworskich, walk białą bronią, konkursy i zabawy, punkty profilaktyczne.
Obchodom będzie towarzyszyła wystawa prac Teodory Pawełko -Kwiatkowskiej oraz rękodzieła artystycznego sekcji słuchaczy UTW. Będą również degustacje potraw przygotowanych przez gospodynie wiejskie i koła łowieckie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *