Ognisko plastyczne prezentuje sie w Biurze Wystaw Artystycznych

„Stilleben” – taki tytuł nosi wystawa grupy młodzieżowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej, którą zobaczymy w Biurze Wystaw Artystycznych.
Wernisaż zaplanowano na sobotę 7 marca br. godz. 18 w Ostrowieckim Browarze Kultury. Patronat honorowy objęli prezydent Jarosław Górczyński oraz starosta Marzena Dębniak.
Pojęcie „martwa natura”, a właściwie holenderskie stil-leven czyli w dosłownym tłumaczeniu „ciche, nieruchome życie” pojawiało się w inwentarzach sztuki już w połowie XVII wieku. Popularność tego gatunku malarskiego sprawiła, że był on używany coraz częściej i szybko doczekał się odpowiedników w języku angielskim still life, niemieckim stilleben oraz francuskim nature morte.
– Aktualnie nie znajdujemy bezpośredniej odpowiedzi na pytanie czym jest martwa natura – mówi Patryk Salamon, uczestnik wystawy. Nakreślając pojęcie nierobotycznie możemy stwierdzić jedynie, że jest to pewien złożony i uwieczniony zapis informacji wraz z wyimaginowanym przekazem i symboliką. Nie można tu mówić jedynie o ćwiczeniu zmuszającym człowiekado obserwacji malarskiej, ale należy także wspomnieć o tym, że jest to treściwy komunikat o uwiecznianej rzeczywistości. Sztuką nie jest przenoszenie realnego układu na podobrazie, a nadanie martwej naturze przekornego życia za pośrednictwem tego, co dostrzegamy, podkreślamy, stymulujemy i o czym malujemy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *