Ekipa programu „Nasz Nowy Dom” spełniła marzenie rodziny w Garbaczu (zdjęcia)

Już po raz drugi w swojej historii ekipa telewizji Polsat, Programu ?Nasz Nowy Dom?, odwiedziła powiat ostrowiecki.
Tym razem Kasia Dowbor przybyła do Garbacza, małej wioski w gminie Waśniów.


W Garbaczu zamieszkuje pani Kasia Karcz, z dwoma córeczkami Magdą i Majką, które wychowuje samotnie oraz babcią Haliną. Rodzina zajmuje mały domek, gdzie jeszcze do niedawna nie było bieżącej wody ani łazienki. Ogrzewanie stanowił jeden piec tzw. ?koza?, w którym codziennie trzeba było palić. Pani Kasia własnymi możliwościami przeprowadzała małe remonty. Babcia jest osobą niepełnosprawną, po udarze. Ma problemy z poruszaniem się. Wymaga pomocy w codziennych czynnościach. Opieką nad nią, jak i małymi jeszcze dziećmi zajmuje się pani Kasia. Na co dzień ma dużo pracy. Mycie, pranie, gotowanie, czy sprzątanie to nie lada wyzwanie przy braku bieżącej wody. Każdego dnia pani Kasia z pobliskiej studni przynosiła około 80 litrów wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. Kuchnia w domu była zarazem pokojem do spania niepełnosprawnej babci, zaś pani Kasia z córeczkami zajmowała jedno pomieszczenie. Największym problemem dla rodziny był brak toalety. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń pomocowych, które pobiera pani Kasia i niewielkiej emerytury babci. Z takiego budżetu trudno wygospodarować środki na solidny remont.

Rodzina straciła nadzieję na to, że uda jej się kiedykolwiek żyć na miarę XXI wieku. Światłem w tunelu stał się Program ?Nasz Nowy Dom?, do którego zgłosiła się rodzina. Remontu wymagało niemalże wszystko. Stąd wizyta Kasi Dowbor z ekipą programu wywołała niezwykłą radość u domowników. Zaraz potem do akcji wkroczyli: Maciek Pertkiewicz i Artur Witkowski z ekipą budowlaną, którzy w pięć dni przemienili mały domek, w piękne miejsce, w którym domownicy mają swoją przestrzeń. Dom zdobył nową elewację, okna i drzwi wejściowe. Jest w nim piękna kuchnia z nowym sprzętem, która umożliwi rodzinie wspólne posiłki, pokój dla babci z funkcjonalną szafą i miejscem na odpoczynek. Dziewczynki także mają swój pokój, który został wygospodarowany z niefunkcjonalnej, starej sieni. Osobny pokój ma również pani Kasia, stanowi on miejsce wypoczynku całej rodziny, lecz jest w nim także podświetlana toaletka z wyposażeniem potrzebnym do wykonania makijażu, bowiem zawód wizażystki jest marzeniem młodej mamy. A co najważniejsze, w domu jest łazienka, ze specjalnym wyposażeniem dla babci tak, aby mogła samodzielnie z niej korzystać. Wodę udało się podciągnąć do mieszkania we współpracy z gminą Waśniów. Jak mówi kierownik działu technicznego Urzędu Gminy, Marek Kołodziński, dom bezpłatnie został podłączony do przyłącza wody i gmina udzieliła także sprzętowej pomocy ekipie budowlanej, użyczając agregatory. We wszystkich pomieszczeniach zamontowano ogrzewanie podłogowe. Zostały one wyposażone również w nowe meble, a także sprzęt AGD i RTV, a także w barwne dodatki, które dopełniają całość, nadając przytulny, domowy klimat.
Rodzina nie kryła wzruszenia. Po twarzy babci płynęły łzy. Jak mówiła w Programie, nie wierzyła, że kiedykolwiek doczeka chwili, aby mogła żyć jak człowiek. Spełniło się ich największe marzenie ? nowy dom, dzięki któremu rodzina zyskała nową jakość życia.

Fot. Polsat

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *