Zakorkowane osiedle

Sprawy związane z płynnością ruchu i parkowaniem zdominowały dyskusję na zebraniu rady osiedla ?Spółdzielców?.
Wśród gości byli: wiceprezydent Dominik Smoliński, członek zarządu powiatu, Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, a także prezesi i kierownicy spółek miejskich oraz radni, przedstawiciele służb mundurowych i Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Sprawozdanie z działalności samorządu osiedlowego przedstawił przewodniczący, Karol Wójcik.
Największym problemem, na który wskazywali mieszkańcy, jest zakorkowana ulica Kopernika, gdzie samochody stoją wzdłuż drogi, a także parkowanie na skwerach zielonych, które stają się rozjeżdżonymi, błotnistymi terenami. Z uwagi na ośrodek medyczny na ul. Kopernika każde wolne miejsce mieszkańcy wykorzystują do zaparkowania samochodu, co uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po tej drodze zarówno pieszych, jak i kierowców. Problem znany jest od wielu lat. Jedną z propozycji jego rozwiązania jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na tejże drodze. Jak mówił wiceprezydent D. Smoliński, niebawem odbędzie się spotkanie z udziałem właściwych służb i zainteresowanych mieszkańców.
Wiceprezydent podkreślił również, że problemy z brakiem miejsc parkingowych dotyczą wszystkich ostrowieckich osiedli, stąd też Urząd Miasta podejmuje współpracę ze spółdzielniami w zakresie wykorzystywania istniejących terenów i wygospodarowania dodatkowych miejsc postojowych. Inną kwestią, na którą zwrócili uwagę mieszkańcy, był przystanek na ul. Iłżeckiej, który jest nieoświetlony, co sprzyja obawom o bezpieczeństwo osób wieczorem oczekujących na autobus.
Jak wyjaśniał wiceprezydent D. Smoliński, gmina Ostrowiec Świętokrzyski będzie realizowała kolejny etap wymiany wiat przystankowych na terenie miasta, w tym także na ul. Iłżeckiej. Stąd też niebawem nowoczesna wiata z oświetleniem zostanie zamontowana w tym miejscu. Koniec realizacji tego zadania to 2021 rok. Innymi poruszanymi kwestiami były montaż kamery w rewitalizowanym Parku os. ?Spółdzielców?, a także sprzątanie porozrzucanych śmieci. Z pewnością wielu osiedlowych problemów dałoby się uniknąć, gdyby sami mieszkańcy stosowali się do przyjętych zasad, chociażby wrzucania śmieci do koszy, jak i nie parkowania na terenach zielonych. Żadne, nawet najlepsze rozwiązania nie zastąpią kultury zachowania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *