Profesor Stanisław Dąbek powrócił do Ostrowca z wykładem o sakralnej twórczości Stanisława Moniuszki

Ostrowiec Świętokrzyski odwiedził profesor Stanisław Dąbek, który przybył w związku z obchodami II Ostrowieckich Kaziuków, zorganizowanych przez parafię św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki.
W ramach obchodów prof. S. Dąbek wygłosił wykład pt. ?Panno Święta, co w Ostrej Świecisz Bramie?, nawiązując do twórczości sakralnej Stanisława Moniuszki.
Profesor Stanisław Dąbek jest rodowitym ostrowczaninem. Maturę złożył w II LO. im. J. Chreptowicza. W latach ostrowieckiej młodości grał w zespole big-beatowym ?Seven boys?. Potem rozpoczął studia w Lublinie. Oddał się pracy naukowej. W latach 1998 -2007 kierował Katedrą Polifionii Religijnej na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podjął prace badawcze dorobku polskich kompozytorów, a także problematykę twórczości religijnej kompozytorów europejskich. Zorganizował w Katedrze archiwum pt. ?Zbiory twórczości religijnej kompozytorów polskich XX -XXI wieku?. Wykładał także na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego. Pod jego kierunkiem powstała około 20 prac magisterskich. Postać niezwykła, z dużym dorobkiem naukowym, a jednak w naszym mieście nie wszystkim znana.


Profesor do rodzinnego miasta przybył na zaproszenie naszego kolegi redakcyjnego, red. Antoniego Żaka, który jest także jego kolegą z czasów studiów. We współpracy z ks. Markiem Dzióbą, proboszczem parafii, wykład wpisał się w uroczystości, a nawiązywał poprzez sakralną twórczość polskiego kompozytora do Wilna i św. Kazimierza. Profesor zaprezentował nieznane dotąd cztery litanie kompozycji polskiego kompozytora. Każdy, kto uczestniczył w tej niezwykłej prelekcji, dowiedział się więcej o twórczości S. Moniuszki niż z informacji zawartych w dostępnych publikatorach.


Dopełnieniem wykładu był prezentacje muzyczne utworów oraz specjalny udział ostrowieckiej aktorki, Katarzyny Zielińskiej ? Jaworskiej. Był czas na podziękowania, krótkie wspomnienia i wzruszenia. Wśród słuchaczy była także Anna Baran, nauczyciel klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, była studentka prof. S. Dąbka, dla której spotkanie po wielu latach było wzruszającym przeżyciem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *