Profesor z WSBiP nagrodzony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Sukces Wiktora Adamusa

Profesor Wiktor Adamus, etatowy naukowiec ostrowieckiej Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, został ? za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz za działalność wdrożeniową i organizacyjną – nagrodzony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina.

Prof. Wiktor Adamus zanim rozpoczął pracę w ostrowieckiej WSBiP, zdobył wykształcenie na Akademii Rolniczej w Krakowie. Doktoryzował się w 1980 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1996 roku został doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych. Pracował na Akademii Rolniczej w Krakowie, Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

-Pan profesor Adamus specjalizuje się w opracowaniu metod wspomagania decyzji w rolnictwie, racjonalizacji organizacji gospodarstw, kierunku rozwoju gospodarstw, zarządzaniu podmiotami w agrobiznesie, a także opracowywaniu scenariuszy społeczno-gospodarczych rozwoju obszarów wiejskich, zarządzania jednostkami administracji publicznej i jakością w gospodarce żywieniowej ? wylicza rektor naszej Alma Mater, dr Paweł Gotowiecki.

Jak informuje WSBiP, prof. Wiktor Adamus, to stały bywalec krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Wykładał na pięciu uczelniach w Polsce, na których zajmował różne stanowiska naukowe, oraz uniwersytetach UCD w Irlandii oraz W Sevilli. Jest autorem ponad 200 artykułów naukowych publikowanych w kraju i zagranicą. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na stałe mieszka w Krakowie, jest także honorowym obywatelem gminy Kazimierza Wielka. Czynnie uczestniczy w kongresach Światowego Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Ci ciekawe na wniosek prof. Zbigniewa Piaska, w 2009 roku zuyskał nominację na pełnomocnika na kraje Unii Europejskiej dla przewodniczącego Stowarzyszenia Międzynarodowych Izb Handlowych w USA. Był przewodniczącym Polonijnych Stowarzyszeń Ekonomicznych na USA, Afrykę i Unię Europejską.

-Profesor Wiktor Adamus jest promotorem i laudatorem w procesie nadawania najwyższej godności akademickiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ? podkreśla rektor WSBiP, Paweł Gotowiecki.

Jak ustaliliśmy, prof. Wiktor Adamus jest kierownikiem 14 projektów badawczych i promotorem 22 doktorantów. Pasjonuje się sportem i turystyką. Wolny od pracy zawodowej czas najchętniej spędza z wnukami i w ogrodzie, w którym uwielbia hodować kwiaty.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *