Ostrowiecka WSBiP w dobie koronowirusa. Czy zajęcia akademickie będą przenoszone na następny semestr?

Ostrowiecka Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w czasie pandemii koronawirusa, podobnie jak inne uczelnie, przeszła tymczasowo na system kształcenia na odległość.

Jak podkreśla rektor dr Paweł Gotowiecki, dotychczasowe doświadczenia w realizacji zajęć e-learningowych na takich kierunkach, jak bezpieczeństwo narodowe i ekonomia, a także posiadana infrastruktura umożliwiają przynajmniej częściową zmianę dotychczasowej formy zajęć zaplanowanych w wiosennym semestrze bieżącego roku akademickiego.

-Obecnie trwają przygotowania do przeniesienia na platformę e-learningową zajęć ze zjazdu 21-22 marca ? informował w minionym tygodniu rektor WSBiP. ?Prognozy związane z rozwojem pandemii rodzą przypuszczenie, że zaistnieje również konieczność odwołania dwóch kolejnych zjazdów i realizacji część nieodbytych zajęć w formie kształcenia na odległość. Jednakże decyzje o ewentualnych następstwach odwołania zjazdów, w ramach zmiany terminarza roku akademickiego, zapadną po powrocie uczelni do normalnego trybu pracy.

Na ostrowieckiej Alma Mater w związku z koronawirusem podjęto szereg działań prewencyjnych. Ograniczono bezpośrednią obsługę studentów w budynku uczelni, pozostając do dyspozycji studentów w formie e-mailowej i telefonicznej.

-Jestem przekonany, że z jednej strony rozwaga i minimalizacja ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, a z drugiej nie uleganie panice, umożliwiają szybki powrót do normalnego życia zarówno studentów, jak i kadry naukowej uczelni ? podkreśla dr Paweł Gotowiecki.


Jeśli po świętach wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa, nie będzie przekładania zajęć na następny semestr

Jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa po świętach, to wtedy nie będzie istniała potrzeba przekładania zajęć na następny semestr – powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego – dodał.

Gowin pytany na antenie programu I Polskiego Radia o to, czy na uczelniach będą podejmowane próby przeniesienia zajęć z semestru letniego na semestr jesienny, odpowiedział: „jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa, uczelni, szkół po świętach, a mam wielką nadzieję, że tak, bo zwłaszcza gospodarczo jest to niezwykle ważne, to wtedy nie będzie istniała potrzeba przekładania zajęć na następny semestr”.

„Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego. Przy czym proszę zwrócić uwagę, że w przypadku uczelni to jest z różnych powodów dużo prostsze niż w przypadku szkół, chociażby dlatego, że rok akademicki, z formalnego punktu widzenia, trwa do 30 września” – przypomniał Gowin.

Jak mówił, „być może wystarczy nieco skrócić wakacje, nieco przedłużyć sesję egzaminacyjną, być może wystarczy też sięgnąć po takie metody, jak możliwość zaliczania zajęć online”.

Podkreślił, jeżeli chodzi o uczelnie, jest „dużym optymistą”.

W ubiegłym tygodniu Gowin poinformował na briefingu prasowym, że w związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, na posiedzeniu kierownictwa jego resortu podjęto decyzję o przedłużeniu do 10 kwietnia zawieszenia funkcjonowania uczelni.

(PAP) Katarzyna Krzykowska

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *