106 urodziny Pani Władysławy Zięby

W minioną sobotę, Pani Władysława Zięba, mieszkanka osiedla Denków w Ostrowcu Świętokrzyskim, obchodziła 106. urodziny.
Z tej okazji w niedzielę ksiądz proboszcz parafii Św. Stanisława BM w Denkowie, ks. Adam Gucwa SCJ, w intencji parafianki, o jej dalsze zdrowie i błogosławieństwo, odprawił Mszę św. jubileuszową. Ze względu na obecną sytuację i nie narażanie jubilatki, nie mogliśmy jej odwiedzić, lecz nawiązaliśmy kontakt za pośrednictwem księdza proboszcza.

Pani Władysława jest jedną z najstarszych mieszkanek miasta i powiatu ostrowieckiego. Urodziła się w Denkowie – 28 marca 1914 r. Całe życie związana jest z tutejszą parafi ą. Tu przyjęła sakrament chrztu św., bierzmowania oraz zawarła sakrament małżeństwa z Mieczysławem Ziębą ? 25 lutego 1934 r. Mieszka w domku jednorodzinnym. Małżonkowie wychowali pięcioro dzieci. Obecnie żyje syn i córka z rodzinami. Jubilatka miała pięć sióstr i brata. Z rodzeństwa Pani Władysławy żyje i mieszka w sąsiedztwie jej młodsza o 20 lat siostra Pani Filomena Walerowicz.

Pani Władysława sama gotuje, sprząta i dba o przydomowy warzywniak, na którym już zasiała: marchewkę, pietruszkę, cebulę, buraczki. Lubi te pracę. Czasami też lubi oglądać interesujące ją programy telewizyjne, śledzi wydarzenia dotyczące parafi i, lokalnego społeczeństwa i świata. Częstym gościem jubilatki jest ksiądz proboszcz A. Gucwa, który odwiedza ja systematycznie, w I piątki miesiąca z troski o jej samopoczucie. Pani Władysława jest dumą Denkowa. Ciekawie opowiada historie z życia tej dzielnicy, jak i miasta, o których dziś już nikt nie pamięta. Troszczy się także o sąsiadów. Częstuje ich domowymi wypiekami i obiadami. Sąsiedzi odwzajemniają tę troskę , pomagając w robieniu zakupów, drobnych pracach porządkowych w domu i na podwórzu. Pani Władysława jest bardzo ciepłą, pełną radości i pogody ducha, otwartą osobą. Lubi obecność ludzi, jak i rozmowy z nimi.
Do dziś wszyscy w Denkowie pamiętają smak wypiekanych przez Panią Władzię obwarzanków odpustowych, którymi obdarowywała odwiedzających ją sąsiadów, a szczególnie dzieci. Jednak wtedy był to trudny dla Pani Władzi czas, gdyż walczyła o przetrwanie swojej rodziny, po tym jak Niemcy zabrali jej męża na roboty do Rzeszy. Pani Władzia jest skarbnicą wspomnień z czasów I i II Wojny Światowej. Przez całe życie cechowała ją pracowitość, wiara i ufność Bogu, dzięki czemu przetrwała najtrudniejsze czasy. Dziś z uśmiechem wspomina minione lata. Jak mówi o niej ks. Adam, jest perełką wspólnoty parafialnej.


Z okazji jubileuszu gratulacje i życzenia przesłali Pani Władysławie: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Starosta Powiatu Ostrowieckiego Marzena Dębniak. Gratulacje i życzenia przesłał również bp Krzysztof Nitkiewicz, udzielając pasterskiego błogosławieństwa na dalsze lata życia. Dołączamy się do tych serdeczności!
A. Mroczek, K. Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *