Nie tak sielsko i anielsko…

Osiedle domków jednorodzinnych przy ulicach Milewskiego i Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim to bez wątpienia jedna z wizytówek miasta.
Wielu ostrowczan lubi się tam wybrać, aby podejrzeć jak wygląda sielskoanielski zakątek w granicach Ostrowca Świętokrzyskiego. Okazuje się jednak, że tamtejsi mieszkańcy na co dzień borykają się z dość uciążliwym problemem związanym z tym, że kierowcy tirów, pojazdów transportujących stal, czy dłużycę, a nawet autolawety typu LOHR upatrzyły sobie osiedlowe uliczki w sąsiedztwie ich domów do regularnego przemieszczania.
-Na terenie miasta ruch na większości ulic, tj. Aleja Jana Pawła II, czy Polna znacznie większych niż ulica Milewskiego jest ograniczony tonażowo i posiada ograniczenie prędkości do 40 km/h – nie wspominając o wszystkich mniejszych osiedlowych ulicach, gdzie ruch samochodów ciężarowych jest zakazany- alarmują mieszkańcy ulic Milewskiego i Jeżewskiego.
Ulica Milewskiego jest ulicą wewnętrzną gminną i nie jest przystosowana do ruchu samochodów ciężarowych, gdyż one po prostu na jednym pasie tej ulicy się nie mieszczą.
Mieszkańcy ulic przeprowadzili pomiary natężenia ruchu, a także posiadają monitoring potwierdzający ich wyliczenia. I tak, ich zdaniem, kategoria obciążenia ruchem dla tego typu dróg lokalnych, to jest maksymalnie 70 osi obliczeniowych na dobę. Co oznacza, że tą ulicą mogą przejechać w ciągu 24 godzin np. 23 samochody ciężarowe trzyosiowe.
-Tymczasem ulicą Milewskiego przejeżdża kilkakrotnie więcej samochodów ciężarowych z trzema, czteroma, a nawet pięcioma osiami – mówią. Według naszych potwierdzonych obliczeń może to być od 100 do 200 samochodów ciężarowych na dobę. Ogólnie w ciągu dnia roboczego wszystkich samochodów przejeżdża ok. 3000. Użytkownicy tej drogi to TIR-y, firmy zajmujące się wywozem śmieci, ciężarówki z gruzem, złomem, piachem, transportem drzewa, stali, auto lawety LOHR itp. Zatrzymanie się przy własnej posesji odbierane jest przez użytkowników z wielką agresją, kilkukrotnie została wzywana Policja. Warunki mieszkaniowe na naszym osiedlu uległy znacznemu pogorszeniu i na obecną chwilę są nie do zaakceptowania.
Mieszkańcy zwracają również uwagę na uszkodzenia drogi powstałe w wyniku nadmiernej ilości pojazdów ciężarowych niejednokrotnie pewnie przeciążonych.
O swoich problemach osoby mieszkające przy ulicach Milewskiego i Jeżewskiego zaalarmowali Urząd Miasta.
W odpowiedzi usłyszeli, że sytuacja związana z natężeniem ruchu ma charakter tymczasowy, a otwarcie do ruchu realizowanego obecnie II etapu drogi będącej przedłużeniem ul. Rzeczki spowoduje znaczny spadek natężenia ruchu drogowego, generowanego przez ruch lokalny i tranzyt.
– Normalne funkcjonowanie mieszkańców ulicy jest w tej chwili niemożliwe- mówią. Ruch samochodów ciężarowych odbywa się przez cała dobę bez względu na porę dnia i nocy, co powoduje potężny hałas silników samochodowych, głośnego pisku hamulców, co przenosi się do wnętrza domów i nie pozwala się na spokojny wypoczynek i nocny sen.
Mieszkańcy zamierzają zwrócić się do Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie decyzji administracyjnej w sprawie ustawienia znaków drogowych B18 zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 3,5 t oraz B 33 ograniczenie prędkości do 40 km/h wraz z instalacją dwóch dodatkowych progów zwalniających na ulicy Jana Milewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Z naszych ustaleń wynika, że Urząd Miasta przedsięwziął działania zmierzające do przyśpieszenia zakończenia inwestycji ul. Krzemiennej (będącej przedłużeniem ulicy Rzeczki) jeszcze w 2020 roku (pierwotnie zakończenie inwestycji drogowej przewidziano na kwiecień 2021 r.).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *