Kiedy do Pierwszej Komunii Świętej?

Tradycyjnie w maju, miesiącu poświęconemu Matce Bożej, dzieci przystępowały do najważniejszego sakramentu w życiu ? Pierwszej Komunii Świętej, którą poprzedzała pierwsza spowiedź święta.
Parafią, która rozpoczynała uroczystości w pierwszą niedzielę maja, była co roku parafia pw. Chrystusa Nauczyciela na os. Kolonia Robotnicza. W tym roku jednak jest inaczej. Szalejący koronawirus pokazał, że nic nie jest pewne i przewidywalne.
Biskup diecezji sandomierskiej ksiądz Krzysztof Nitkiewicz, wydał zarządzenie, w którym zaleca przeniesienie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej na miesiąc wrzesień, jednak w tej kwestii pozostawił decyzję proboszczom parafii po indywidualnych konsultacjach drogą telefoniczną lub elektroniczną z rodzicami. Oznacza to, że możliwe jest przeprowadzenie uroczystości w terminie wspólnie ustalonym przez wiernych i księdza proboszcza, z uwzględnieniem obowiązujących rozporządzeń rządowych, a więc obowiązku noszenia maseczek, zachowania odległości ? 1 osoba na metr kwadratowy.


W większości ostrowieckich parafii zdecydowano, że Pierwsza Komunia Święta zostanie przeniesiona na czas końca sierpnia i września. W ostrowieckiej kolegiacie uroczystości zaplanowano na 27 września br. Zgodnie z zachowaniem wytycznych we Mszy Świętej może uczestniczyć tam 70 osób. W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej w kolegiacie św. Michała Archanioła przystąpi około 50 dzieci. -Podjęliśmy decyzję o przeniesieniu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej na 27 września, gdyż w tym roku szkolnym dzieci nie powrócą już na zajęcia, nie ma też możliwości zorganizowania spotkania z rodzicami, dokonania ustaleń czy też przeprowadzenia ostatniego etapu przygotowania do przyjęcia Sakramentu. Sytuacja w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią jest dynamiczna, ciągle się zmienia, niczego nie możemy przewidzieć, stąd przyjęliśmy taką możliwość ?przyznaje ks. dziekan Jan Sarwa, proboszcz parafii św. Michała Archanioła.
Późniejsze terminy przeprowadzenia Pierwszej Komunii Świętej przyjęły także parafie: NMP Saletyńskiej na os. Piaski, Miłosierdzia Bożego na os. Ogrody. W czerwcu zaplanowano przyjęcie sakramentu przez dzieci w parafii św. Królowej Jadwigi na os. Stawki. Tam, gdzie jest mniejsza ilość dzieci, sytuacja jest nieco prostsza i łatwiej jest przeprowadzić uroczystość, przy uwzględnieniu obowiązujących restrykcji. W innych parafiach wciąż trwają ustalenia.
Terminy Pierwszych Komunii Świętych żywo dyskutowane są wśród rodziców i tu budzą wiele emocji. Zdania są podzielone. Jedni, biorąc pod uwagę rezerwację lokali i nadzieję na odmrożenie branży restauracyjnej uważają, że terminy wrześniowe są zbyt odległe. Inni mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i swoich rodzin, chcą aby uroczystości odbyły się w bezpieczniejszym, jesiennym terminie.
-Uważam, że komunia powinna być przeniesiona na wrzesień, tak też jest w naszej parafii. Być może wtedy sytuacja się uspokoi. Dzieci wrócą na lekcje do szkół. Będzie można przeprowadzić próby i pozbyć się już tych maseczek. Nie wyobrażam sobie teraz przyjmowania najważniejszego sakramentu w maseczce. Dla dzieci to duże przeżycie, dla nas rodziców również. Jednak zdrowie jest najważniejsze. Sytuacja jest jaka jest, po co narażać siebie i swoje rodziny na zakażenie, kiedy można przełożyć termin i poczekać aż pandemia wyhamuje ?mówi jeden z rodziców.
-Moim zdaniem sytuacja się nie poprawi, wirus nie zniknie, a na jesieni być może będzie jeszcze więcej zachorowań, na ogół od października do marca jest wiele zachorowań na grypę i grypopochodne – mówi Ewelina. Dlatego gdyby faktycznie teraz ta zachorowalność spadała to chciałabym, aby komunia odbyła się w małych grupach.
-Mamy wpłacony zadatek na fotografa, na strój, kwiaty do kościoła, datek na kościół, zaliczkę do lokalu, czekamy do 7 maja, kiedy to ma być konkretna decyzja proboszcza czy komunia się odbędzie -podkreśla Monika.
-Nie wiem sam czy przenoszenie komunii na inny termin coś da- mówi Paweł. Chorych przybywa. Tak naprawdę nikt nie wie jak dalej się to wszystko rozwinie. Uważam, że nic już nie będzie tak jak dawniej. Mimo to wraz z żoną stwierdzilibyśmy, że komunia ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich powinna być przeniesiona bez podawania terminu, bo skąd wziąć ten termin, jak nie wiadomo co się będzie działo.
-Najwyżej stracę zaliczkę w lokalu- mówi Katarzyna. Słyszę, że lokale chcą pracować, i pewnie jak odgórne im przepisy pozwolą, to będą chcieli organizować komunię. A ja się boję o moich najbliższych. Mam jeszcze małe dziecko. Schorowaną mamę. Nie chcę tej komunii teraz ?mówi jedne z mam. -To rozdmuchany problem-mówi Grzegorz. Jestem za tym, aby komunia była. Niech ksiądz wpuści do kościoła po 10 dzieci wraz z rodzicami co godzinę. Kościół jest duży. Można tak rozsadzić wszystkich, że będą daleko od siebie. Wyjdą pojedynczo. Chodzi o sam sakrament komunii. A nie imprezę z pompą. Najwyżej stracę zaliczkę na lokal i tyle.
Czas Pierwszych Komunii Świętych to również działalność zarobkowa dla firm krawieckich, punktów gastronomicznych, zakładów fotograficznych i kwiaciarni. Stąd też przy podjęciu decyzji o terminie wielu rodziców kieruje się dokonanymi rezerwacjami i ustaleniami. Tymczasem pandemia budzi strach i obawy, stąd potrzebne jest zachowanie zdrowego rozsądku.
Koronawirus zmienił otaczającą nas rzeczywistość. Potwierdził, że nic nie jest trwałe i przewidywalne. Pierwsza Komunia Święta to najważniejszy sakrament ? przyjęcia do serca Pana Jezusa, akt miłości Boga. To niezwykłe przeżycie dla dzieci i ich najbliższych, kształtujące ich życie w wierze. Stąd też to od świata ludzi dorosłych, wyznawanych przez nich wartości zależy, jak dzieci przeżyją ten czas.
Pamiętajmy, aby w tym trudnym czasie pandemii nie utracić wymiaru duchowego tego pięknego momentu w życiu dzieci.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *