Szpitalna stacja dializ z  zakażeniem

Jeszcze do wczorajszych godzin nocnych, wydawało się, że nie potwierdzi się czarny scenariusz i ostrowiecki szpital obroni się przed zakażeniem. Jednak już o 22.30 wyniki testów pobrane od personelu i pacjentów Stacji Dializ wykazały obecność COVID -19.

Niepokój pojawił się w miniony czwartek na Oddziale Chirurgii szpitala, kiedy to u jednego z pacjentów potwierdzono obecność koronawirusa.

-Pacjent został przyjęty na oddział siedem dni temu. Nie wykazywał żadnych oznak mogących świadczyć o zakażeniu. Przebył poważny zabieg operacyjny. W trzeciej dobie wykazał oznaki zapalenia płuc z podwyższoną temperaturą, co zdarza się u osób leżących, po operacjach. Jednak z uwagi na objawy została od niego pobrana próbka i wynik okazał się pozytywny. Pacjent po zabiegu operacyjnym przebywał w izolowanym pomieszczeniu, nie miał więc kontaktu z innymi pacjentami -wyjaśnia wicedyrektor szpitala ds. medycznych, dr n med. Adam Karolik.

Natychmiast wdrożono procedury, podobnie jak w przypadku wcześniejszych podejrzeń na oddziale neurologii, kardiologii, wewnętrznego czy też OIT-u.

-Oddział został zamknięty. Wstrzymaliśmy przyjęcia pacjentów. Od personelu oddziału, jak i pacjentów, a także od personelu bloku operacyjnego i personelu, który miał pośredni kontakt z pacjentem zostały pobrane próbki. Cały oddział chirurgii został poddany obowiązkowej kwarantannie. Zdezynfekowany został blok operacyjny, gdzie pacjent miał przeprowadzany zabieg. Czekamy obecnie na wyniki testów -mówił na czwartkowej konferencji dyrektor szpitala,  Andrzej Gruza.

Wyniki znane były już późnym sobotnim wieczorem. Testy nie potwierdziły zakażenia u personelu oddziału ani też u pozostałych pacjentów. Kolejne próbki zostaną pobrane po siedmiu dniach. Obecnie oddział chirurgii jest pusty. Trwa jego dezynfekcja. Personel został poddany obowiązkowej kwarantannie domowej. Dotyczy to także pacjentów i personelu, który miał pośredni kontakt z osobą zakażoną. W sumie na oddziale chirurgii przebywało 25 osób. Pacjent, u którego potwierdzono zakażenie, został przewieziony do jednoimiennego szpitala w Starachowicach. Trafili tam również trzej inni pacjenci, którzy wymagali dalszej opieki chirurgicznej, lecz pierwsze testy nie ujawniły u nich koronawirusa. Pozostali pacjenci  w stanie dobrym zostali wypisani do domu, gdzie będą odbywać obowiązkową 2? tygodniową kwarantannę. Wszyscy są pod nadzorem ostrowieckiego sanepidu. Pracownicy stacji dotarli także do innych pacjentów, którzy przebywali w tym czasie na oddziale. Od nich także zostały pobrane próbki na obecność COVID -19.

W niedzielę dotarły do nas informacje o potwierdzonym zakażeniu u  kolejnej osoby – pielęgniarki Oddziału Dializ. Kobieta przebywała na zwolnieniu. Pobrano próbki od personelu i pacjentów oddziału. Już nocą wiadomo było, że cztery wyniki są dodatnie. Jak poinformowała starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak testy potwierdziły obecność koronawirusa u dwóch osób z personelu i dwóch pacjentów oddziału. Pięć wyników jest wątpliwych, co oznacza, że testy zostaną powtórzone. W niedzielę również  dyrekcja ostrowieckiego szpitala podjęła decyzję o zamknięciu oddziału neurologii. W sobotę został tam przyjęty pacjent,  u którego pojawiły się objawy mogące świadczyć o zakażeniu. Pacjent został odizolowany i pobrano od niego próbkę. Wymazy pobrano także u wszystkich pacjentów oddziału, jak również od personelu. Sytuacja jest dynamiczna. Obecnie spływają kolejne wyniki, stąd też liczba osób z potwierdzonym COVID -19 może się zmienić. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *