Ławeczka Adama Mitury (zdjęcia)

Dziś w Parku Miejskim, naprzeciwko Pomnika Masztu Niepodległości nastąpiło odsłonięcie ławeczki dedykowanej Adamowi Miturze, który był pierwszym niezależnym posłem wybranym w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

W Sejmie kontraktowym zasiadał w klubie komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Ławeczka Adama Mitury stoi niedaleko będącego pomnikiem historii dębu, który  na jego cześć otrzymał imię Adam. Akcję zainicjowała Jolanta Wiśniewska z Grupy Lokalnej Komitetu Obrony Demokracji. W uroczystości wzięli udział posłowi Juliusz Braun i Edward Rzepka, którzy zasiadali w Sejmie z Adamem Miturą, a także wiceprezydent Ostrowca, Piotr Dasios.

Adam Mitura, to absolwent studiów historycznych i polonistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 1952 został usunięty ze szkolnictwa za „poglądy reakcyjne”. Pracował następnie w Przyzakładowej Szkole Odlewni Żeliwa „Niekłań” i w Technikum Finansowym w Końskich. W latach 1958–1981 był nauczycielem historii i języka polskiego w Liceum Ekonomicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W latach 80. zaangażował się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zasiadał w Zarządzie Regionu Świętokrzyskiego. W stanie wojennym został internowany na okres około czterech miesięcy. Był także członkiem redakcji drugoobiegowego pisma „Biuletyn Informacyjny” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Adam Mitura w 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu skarżyskiego jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Obywatelskim Klubie Parlamentarnym. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 1991 nie ubiegał się o reelekcję i wycofał się z działalności politycznej, przechodząc następnie na emeryturę.

W 1974 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 2013 roku, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *