Gdzie są kandydaci do pracy?

Jeszcze nie uporaliśmy się z epidemią, a już pracodawcy sygnalizują problemy z pozyskaniem nowych pracowników. Obecnie jest blisko sto wolnych stanowisk pracy na terenie miasta i powiatu, najwięcej w budownictwie.
W czwartek, 18 czerwca br., w naszym powiecie było 93 wolnych stanowisk pracy. Praktycznie we wszystkich branżach, nawet w placówkach handlowych. Jedna z miejscowych firm budowlanych zgłosiła ofertę zatrudnienia od zaraz 10 pracowników budowlanych. Poza tym poszukiwani są fachowcy w różnych zawodach budowlanych. Praca czeka na chętnych. Po dwie i więcej ofert zgłoszono także dla ślusarza, spawacza, brukarza, operatora koparko -ładowarki, kierowcy, operatora maszyn. Są oferty dla księgowych i specjalistów.
-Wydawać by się mogło, że w czasie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią, pracodawcy nie będą mieli kłopotów z pozyskaniem chętnych na wolne stanowiska, a jednak mamy coraz większe problemy z zabezpieczeniem potrzeb kadrowych lokalnych firm ? podkreśla Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Obserwujemy brak zainteresowania ofertami ze strony osób pozostających czasowo bez zatrudnienia. Szczególne zadanie czeka naszych pośredników pracy. W rejestrze znajduje się przecież kilka tysięcy osób bezrobotnych, a lokalne firmy bezskutecznie poszukują kandydatów nawet na stanowiska operatorów maszyn w produkcji, gdzie głównym kryterium zatrudnienia jest gotowość do pracy i odpowiedzialność.
Nasza lokalna gospodarka dosyć szybko pozbierała się po kryzysie. Oczywiście są firmy, jak PKS, który potrzebował będzie wielu miesięcy by wrócić do równowagi, ale większość dużych i mniejszych zakładów najgorsze ma już za sobą. Widać to po ofertach pracy. W kwietniu tego roku lokalni pracodawcy zgłosili tylko 45 ofert. To była prawdziwa zapaść na rynku pracy, jeśli porównamy tę sytuację z aż 390 ofertami zatrudnienia w kwietniu roku 2019. W maju pojawiło się już 130 propozycji wobec 308 ofert z maja 2019 r. Pojawiły się pojedyncze co prawda, ale nowe oferty z handlu, dla sprzedawcy-kasjera. Zapewne czerwiec będzie jeszcze lepszy.
Zdaniem pracowników urzędu pracy, którzy cały czas analizują sytuację na rynku pracy oraz przedstawicieli agencji pośrednictwa pracy, największe braki kadrowe odczuwa budownictwo. Coraz częściej pojawiają się oferty dla elektryków. W związku z kolejnym etapem programu budowy kanalizacji w aglomeracji ostrowieckiej, firmy wygrywające przetargi poszukują ślusarzy i instalatorów sieci sanitarnych. Brakuje kierowców, o czym świadczą ogłoszenia oraz operatorów sprzętu drogowego i budowlanego, głównie koparko -ładowarek. Z giełd pracy praktycznie nie znikają oferty dla spawaczy, ślusarzy i monterów konstrukcji stalowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *