Zamknij

Sprzedano 7 hektarów po Cukrowni Częstocice. Co tam powstanie?

06:38, 30.06.2020 Aktualizacja: 06:39, 30.06.2020
Skomentuj

Blisko siedmiohektarowy obszar, który należał niegdyś do Cukrowni Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim, znalazł nowego nabywcę.
?php>

Po tym, jak udało nam się do niego dotrzeć zastrzegł, że w ciągu dwóch miesięcy poinformuje co ostatecznie tam się znajdzie.
?php>

- W dniu 18 czerwca br. KSC S.A. przeprowadziła aukcje na sprzedaż czterech nieruchomości w lokalizacji Ostrowiec Świętokrzyski/Częstocice - mówi Szymon Smajdor z Biura Marketingu Krajowej Spółki Cukrowej SA.
?php>

W wyniku przeprowadzonych aukcji wyłoniono nabywcę dwóch nieruchomości, tj.: działki o powierzchni 4,64 ha, oraz nieruchomości składającej się z dwóch działek niezabudowanych o łącznej powierzchni 1,8679 ha.
?php>

Nabywca, do którego udało się nam dotrzeć poinformował, że jeszcze na tę chwilę nie może podać, jak zostanie ów teren zagospodarowany. Warto jednak wskazać, że kierowane przez niego podmioty do tej pory z jednej strony zajmują się transportem kruszyw pod prace drogowe, zaś z drugiej inwestycjami deweloperskimi. A więc, czy ów teren zostanie placem dla magazynowania piasku, lub kruszywa, czy placem budowy nowego osiedla? Pytanie zostanie jeszcze przez jakiś czas bez odpowiedzi, choć chociażby z uwagi na uwarunkowania planu zagospodarowania przestrzennego bliżej do realizacji pierwszego scenariusza.
?php>

Przypomnijmy, że do tej pory dwukrotnie było blisko sprzedaży byłego terenu cukrowni w Częstocicach i w obu przypadkach stanowcze ?nie? powiedziała lokalna społeczność. Za pierwszym razem koncern Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chciał wybudować tu biogazownię rolniczą. Protesty okolicznych mieszkańców, obawiających się nieprzyjemnego fetoru wydobywającego się z ciężarówek dowożących gnojowicę do biogazowni, przekreśliły te plany. Pomimo zapewnienia ze strony inwestora, że substrat ? wykorzystywany do produkcji biogazu ? będzie pochodzenia tylko roślinnego, inwestycja dostała negatywną opinię administracyjną m.in. od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ostatecznie w maju 2013 r., PGNiG zlikwidowało powołaną przez siebie spółkę Biogazownia Ostrowiec po nieudanej inwestycji. Z kolei na początku 2016 r. kielecka firma wycofała swój wniosek, złożony na jesieni roku poprzedniego, chcąc zlokalizować w tym miejscu bliźniaczą, do już istniejącej nieopodal, linię do recyklingu odpadów plastikowych. Tutaj również pod naciskiem mieszkańców inwestor wycofał się z realizacji przedsięwzięcia.
?php>

Cukrownia była jednym z najstarszych zakładów przemysłowych powiatu ostrowieckiego, która ostatnią kampanię przeprowadziła w 2005 r. Stanowiąc część składową Krajowej Spółki Cukrowej z siedzibą w Toruniu, została przeznaczona do likwidacji. Firma zamierzała zburzyć część obiektów przemysłowych cukrowni, zaś teren podzielić na działki, w celu ich sprzedaży. Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach nie zezwolił na wyburzenie niektórych obiektów, m.in. budynku dawnej paczkarni cukru, zbudowanego w 1889 r.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%