Zamknij

Eksperci od cyberbezpieczeństwa kształcić się będą w Ostrowcu! ?Chreptowicz? w gronie elitarnych szkół

22:20, 06.07.2020 Paweł Słowiński Aktualizacja: 22:22, 06.07.2020
Skomentuj

LO Nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim znalazło się w gronie elitarnych szkół uczestniczących w programie ?CYBER. MIL z KLASĄ?, przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Ostrowieckie liceum jako jedna z 16 szkół ponadpodstawowych w kraju i jedyne w regionie świętokrzyskim znalazło się w gronie placówek realizujących ów program. To nie było łatwe zadanie, aby spełnić wszelkie wymogi?

- Do programu ?Cyber.Mil z Klasą? zostały zakwalifikowane tylko te szkoły ponadpodstawowe, które spełniły wszystkie kryteria określone przez Ministra Obrony Narodowej - mówi dr Małgorzata Górecka- Smolińska, dyrektor LO Nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim. W praktyce oznacza to, że liceum prowadzi działalność dydaktyczno- wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, współpracuje z jednostką organizacyjną resortu obrony narodowej podległą Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni ? w przypadku LO Nr II jest to Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie. Dodatkowo, jesteśmy szkołą, która posiada klasy realizujące program z matematyki, fizyki i informatyki na poziomie rozszerzonym, natomiast średnia wyników z egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym w ciągu ostatnich trzech lat przekroczyła wymagane 70%. Ponadto, przedstawiliśmy bardzo wysokie wyniki z matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, co pozwoliło nam na zdeklasowanie innych szkół z województwa świętokrzyskiego ubiegających o certyfikat kwalifikujący do udziału w programie. Co więcej, współpracujemy z uczelnią wyższą, mającą w ofercie edukacyjnej przedmioty z zakresu matematyki i informatyki.


- Kto będzie się mógł kształcić w klasach ?Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne?, a na jakie wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej i partnerów może liczyć szkoła?

- We wrześniu 2021 roku zostanie uruchomiona klasa o profilu ?Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne? z maksymalną liczbą 15 uczniów. Kandydaci do tej klasy muszą wykazać się uzyskaniem w procesie rekrutacji minimum 150 punktów oraz oceny co najmniej dobrej na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z matematyki, informatyki, fizyki oraz języka angielskiego. Uczniowie, którzy zostaną zakwalifikowani do klasy ?Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne? będą zdobywali wiedzę i umiejętności w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w sferze cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych, systemów bezpieczeństwa sieciowego oraz kryptografi cznych aspektów ochrony danych. Ponadto, uczniowie będą zdobywali wiedzę z zakresu zaawansowanej matematyki, informatyki i innych nauk wykorzystywanych w obszarze cyberbezpieczeństwa. Absolwenci klasy, jeśli wyrażą taką chęć, będą mogli kontynuować naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, w innych uczelniach krajowych lub zagranicznych  z zamiarem podjęcia pracy w resorcie obrony narodowej, będą mogli podjąć służbę wojskową lub zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w tym jednostkach podległych Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. ?Program Cyber.Mil z Klasą? jest w 80% dofinansowany ze środków resortu obrony narodowej, z kolei 20% kosztów związanych z realizacją zadania ponosi organ prowadzący. Dotacja MON i środki własne organu prowadzącego będą wykorzystane na wynagrodzenie nauczycieli uczących przedmiotów specjalistycznych oraz wyposażenie i funkcjonowanie pracowni informatycznej, w szczególności na zakup: sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych oraz mebli i wyposażenia do pomieszczeń przeznaczonych na pracownie informatyczne.

- Realizacja owego projektu to perspektywa przyszłego roku szkolnego, a jak wygląda oferta szkoły na nadchodzący rok szkolny, na co warto zwrócić szczególną uwagę?

- ?Program Cyber.Mil z Klasą? będzie realizowany w latach 2021 - 2024, z kolei obecnie żyjemy rekrutacją na nadchodzący rok szkolny. W roku szkolnym 2020/2021 zapraszamy do klasy biologiczno-chemicznej, która cieszy się uznaniem osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, które chcą w przyszłości studiować na kierunkach: medycyna, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, weterynaria, psychologia, kryminalistyka stosowana czy biotechnologia. Dla wszystkich zainteresowanych prowadzimy dodatkowe zajęcia z zakresu ratownictwa medycznego w ramach działającej w szkole grupy ratowniczej ?Chreptusi?. Dla uczniów szczególnie zainteresowanych naukami ścisłymi i praktycznym wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w różnych działach matematyki i fizyki proponujemy klasę matematyczno-fizyczną z rozszerzoną informatyką lub językiem angielskim. Absolwenci tej klasy otrzymują przygotowanie do studiów na kierunkach: ścisłych, ekonomicznych, politechnicznych. Alternatywą dla klasy matematyczno-fizycznej jest klasa matematyczno-lingwistyczna z rozszerzoną informatyką lub geografią. Jest to klasa dla uczniów szczególnie zainteresowanych naukami ścisłymi, językami obcymi i praktycznym wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. To również klasa dla uczniów zainteresowanych zagadnieniami geograficzno -społecznymi i ekonomicznymi w kraju i na świecie, którzy chcą w przyszłości poruszać się w problematyce międzynarodowej zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Naszą kolejną propozycją i, tym samym, zupełną nowością jest klasa medialno-lingwistyczna z naukami społecznymi lub warsztatami dziennikarskimi. Klasa dla uczniów szczególnie zainteresowanych naukami humanistycznymi i problematyką międzynarodową. W ofercie przewidujemy m. in. warsztaty dziennikarskie, teatralne i filmowe. Absolwenci tej klasy zdobędą wiedzę i umiejętności umożliwiające studiowanie na kierunkach: dziennikarskich, medioznawczych, public relations, prawniczych, lingwistycznych. Wszystkich kandydatów oraz osoby, które chciałyby poznać więcej informacji o ofercie edukacyjnej naszej szkoły, zapraszamy na spotkanie online z dyrekcją szkoły, które odbędzie się 7 lipca o godzinie 12 na platformie ZOOM. Dane do logowania na spotkanie zostaną opublikowane w panelu ?Aktualności? na stronie www.chreptowicz. ostrowiec.edu.pl i na profilu facebook naszej szkoły.

- Dziękuję za rozmowę.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%