W Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie dzienny dom opieki

We wczesnych godzinach popołudniowych w Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II została podpisana umowa, pomiędzy marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim, a dyrektorem Domu, ks. Pawłem Aniołem dotycząca dofinansowania utworzenia Dziennego Domu Opieki Medycznej.

Jest to pierwsza tego typu placówka w powiecie ostrowieckim, a ósma w naszym regionie. DDOM dedykowany jest seniorom powyżej 60 roku życia. W placówce będzie dostępnych 15 miejsc opieki. W trakcie trwania projektu z opieki medycznej skorzysta 85 pacjentów, ponadto wsparcie otrzyma również 25 opiekunów osób chorych. DDOM będzie czynny przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie. Okres opieki nad pacjentem będzie każdorazowo ustalany indywidualnie przez zespół specjalistów zatrudnionych w DDOM i będzie wynosił od 30 do 120 dni. W ramach projektu pacjenci będą mieli zapewnione bezpłatne wyżywienie, opiekę lekarską, opiekę pielęgniarską, rehabilitację, stymulację procesów poznawczych oraz terapię zajęciową. Ponadto członkowie rodziny (opiekunowie) będą edukowani w celu prawidłowej kontynuacji opieki nad pacjentem, po zakończeniu jego pobytu w placówce.

W ramach projektu zostaną również zatrudnieni: lekarz rodzinny, lekarz specjalista w dziedzinie geriatrii, pielęgniarki, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy, psycholog, dietetyk, logopeda oraz farmaceuta. Ze środków unijnych zostanie zakupione dodatkowe wyposażenie służące rehabilitacji i opiece medycznej. Będą to : sprzęt do kinezyterapii, stół rehabilitacyjny, bieżnie, rowerki stacjonarne, stół do masażu, łózka rehabilitacyjne z materacem i szafki przyłóżkowe. Na potrzeby DDOM -u zostaną przeprowadzone prace adaptacyjne i remontowe, uwzględniające dostosowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, budynek wzbogaci się o dodatkową windę osobową dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak mówi ks. Paweł Anioł, Dom Ulgi w Cierpieniu, któremu patronuje św. Jana Paweł II, w setną rocznicę jego urodzin, poszerzy swoją działalność o kolejne dzieło miłosierdzia ?specjalistycznej  pomocy najstarszym mieszkańcom. Beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II, w partnerstwie z Akcją Katolicką Diecezji Sandomierskiej ? Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Umowę podpisywano w asyście zarządu Stowarzyszenia w osobach ? prezesa Sabiny Czajczyk oraz wiceprezesa Mirosławy Gwóźdź, a także dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskich Funduszy Społecznych, Katarzyny Kubickiej, zastępcy dyrektora, Artura Potaczały, senatora  Jarosława Rusieckiego, radnej sejmiku województwa, Magdaleny Zieleń. Okres realizacji projektu to czas od 1 lipca br. do 30 czerwca 2022 r. Wartość zadania to 2 mln, z czego dofinansowanie w ramach EFS wynosi 1 903 414,40 zł. Koszt własny to niecałe sto tysięcy.  Obecnie trwa pierwszy nabór uczestników.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *