W Ostrowcu powstają kolejne przedszkola i żłobki. Budownictwo modułowe znajduje coraz więcej zwolenników

Firma Climatic, mająca swój zakład produkcyjny na terenie tzw. Starej Huty w Ostrowcu Świętokrzyskim, mimo okresu wakacyjnego stawia na? produkcję obiektów oświatowych.
Nie gdzie indziej, jak w naszym mieście powstają komponenty do realizacji przedszkoli i żłobków w Podkowie Leśnej oraz Kiełczowie.
– Jeśli chodzi o aktualne przedsięwzięcia, to jesteśmy w trakcie realizacji m.in. przedszkola w Podkowie Leśnej – mówi Natalia Sokołowska z firmy Climatic. W tym momencie produkowane są moduły, a zaplanowana dostawa na miejsce budowy planowana jest na początku listopada tego roku. Budowa nowego przedszkola, w standardzie pasywnym w Podkowie Leśnej, zostanie zrealizowana w oparciu o nowoczesny, ekologiczny projekt, który zdobył wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) Green Building Awards 2019 w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny. Przedszkole o powierzchni użytkowej 1.488 m kw., w wysokim standardzie energetycznym, jest zaprojektowane z dbałością o wysoką jakość i funkcjonalność obiektu. Przewidywane koszty funkcjonowania nowego przedszkola będą o 60% niższe niż poprzedniego budynku. Termin wykonania realizacji planowany jest na drugi kwartał 2021 r.
Pod koniec lipca z kolei miało miejsce uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod budowę gminnego żłobka i przedszkola w Kiełczowie. Tutaj realizację obiektu zaplanowano na grudzień tego roku. Projekt firmy Climatic pozwoli stworzyć miejsca dla 450 dzieci, 300 miejsc w 12 oddziałach przedszkolnych i kolejne 150 w żłobku.

– Budownictwo modułowe w Polsce dopiero rozwija skrzydła, ale na przykład w bardziej rozwiniętych krajach, takich, jak Francja, Holandia czy Wielka Brytania, jest już na porządku dziennym – wyjaśnia Natalia Sokołowska. I u nas ? jak się wydaje ? takie konstrukcje będą bardziej powszechne, bo samorządy zauważyły, że to najszybszy sposób, by zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w tych szkolnych i przedszkolnych placówkach. A w ostatnich latach to, niestety, problem, bo normalnego murowanego budynku nie da się tak szybko postawić ? procedury przetargowe sprawiają, że potrzeba na to minimum 3 lat. Z tego względu, aby wszystkim dać szansę edukacji w normalnych warunkach, coraz częściej korzysta się właśnie z tych nowoczesnych rozwiązań. Nie dziwi więc, że nie tylko prywatni inwestorzy, ale i odpowiedzialni za planowanie w przestrzeni publicznej zauważyli, że budynki modułowe to nie sezonowa moda, która zaraz zniknie, ale długofalowa mądra strategia. Odpowiadająca na potrzeby mieszkaniowe, ale i w zakresie usług edukacyjnych i zdrowotnych, z których korzysta ogół społeczeństwa. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *