Wesela pod kontrolą

Uczestnictwo w weselach to najczęstszy powód zakażeń koronawirusem nie tylko w naszym powiecie, ale i regionie świętokrzyskim.
Nie ma się co dziwić, że organizacja imprez rodzinnych trafiła pod czujne oko inspektorów sanepidu.
Jak dotąd największa liczba zachorowań na COVID-19 w powiecie ostrowieckim nastąpiła po przyjęciu weselnym w Starachowicach. W tym tygodniu z kolei mieliśmy prawdziwy wysyp przypadków po przyjęciach weselnych w Końskich i gminie Smyków.
– W związku z odnotowanym wzrostem przypadków zakażeń koronawirlsem SARS-CoV-2 w Polsce, do których dochodzi podczas imprez i uroczystości rodzinnych, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadzili na terenie powiatu kontrole podmiotów związanych z organizacja imprez okolicznościowych tj. wesela czy kominie -mówi Wioletta Adamczyk- Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dotychczas przeprowadzono dwadzieścia takich kontroli. Zastrzeżeń nie wniesiono.
Podczas kontroli pracownicy odnoszą się do obowiązujących przepisów prawnych, uwzględniając aspekt przeciwepidemiczny w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poddawali ocenie realizację wymogów dotyczących zapewnienia dostępności środków do dezynfekcji w obiektach, zasłaniania ust i nosa przez pracowników obsługi, przestrzegania limitów gości (150 osób) uczestniczących w imprezach okolicznościowych. Pytani przez nas właściciele obiektów, gdzie odbywają się imprezy okolicznościowe w naszym mieście, ze zrozumieniem przyjmują prowadzone kontrole.
– Jak na razie kontrole mają charakter sprawdzenia dostosowania wymogów obiektu i pomieszczeń pod względem sanitarnym- słyszymy w jednym z nich.
Niestety restauratorów przeraża inny trend, bowiem cześć osób mniejsze imprezy rodzinne po prostu odwołuje, a na weselach zdarza się tak, że z zapowiadanej liczby gości ostatecznie stawia się tylko połowa.
– To będzie trudny rok dla naszej branży. W najgorszej sytuacji są wszyscy ci, którzy na działalność zaciągnęli kredyty, bowiem z ich spłaceniem może być problem- uważa nasz rozmówca.
Przypomnijmy, że obecnie zgodnie z wytycznymi w zgromadzeniach i imprezach może uczestniczyć: do 150 osób w powiatach z obszaru zielonego; do 100 osób w powiatach z obszaru żółtego; do 50 osób w powiatach z obszaru czerwonego. Zasłanianie nosa i ust nie jest obowiązkowe w przypadku przyjęć ślubnych. Wyjątkiem są powiaty z obszaru czerwonego. W tym przypadku uczestnicy przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsca przy stole.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *