Rak nie zaczeka. Trudna profilaktyka w czasie epidemii

Epidemia koronawirusa wprowadziła zamieszanie w służbie zdrowia. Teleporady znacznie ograniczyły możliwość pozyskania skierowań na badania profilaktyczne. Z drugiej strony pacjenci w czasie pandemii sami rezygnują z wizyt, w obawie przed zakażeniem.
Oprócz COVID- 19, mieszkańców miasta dotykają także choroby nowotworowe, zbierając większe żniwo. Stąd lekarze onkolodzy apelują i przypominają, że rak nie zaczeka, a jest to choroba, w której liczy się czas. W Klinice Onkologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, choć nie zmniejszyła się liczba pacjentów, to znacznie mniej osób jest na korytarzach.
-Wprowadziliśmy kilka ograniczeń i obostrzeń mających zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i lekarzy. Przede wszystkim ograniczyliśmy liczbę odwiedzin oraz osób towarzyszących. Mniejsza liczba, to znacznie mniejsze ryzyko transmisji wirusa -mówi dr n. med. Jolanta Smok – Kalwat ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. – Przed wizytami przypominamy pacjentom, aby przyszli w maseczkach, a jeśli ich nie mają, dostają od nas. Oczywiście obowiązkowy jest pomiar temperatury, a wszędzie są płyny dezynfekujące. Szpital powołał specjalny zespół ds. zakażeń, który opracowuje procedury. Co istotne, w przypadku pacjentek z rakiem piersi, dzięki zmianom w programach terapeutycznych, możemy podawać niektóre leki w formie podskórnej. To bardzo ważne w obecnej sytuacji, ponieważ pacjentka krócej przebywa w szpitalu. Tak więc pacjenci, którzy się do nas zgłaszają, mogą mieć absolutną pewność, że dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
Według statystyk w ostatnim czasie rośnie liczba chorych na raka piersi. Z danych NFZ wynika, że z mammografii skorzystało o 79 proc. mniej pacjentek i wykryto o 11 proc. mniej nowych przypadków, niż w analogicznym okresie w 2019 r. W województwie świętokrzyskim, w tym w naszym mieście członkinie prężnie działających Klubów Amazonek zachęcają panie do udziału w badaniach mammograficznych.
-Na początku pandemii zamknięto oddziały diagnostyczne i profilaktyczne, co było dla mnie absolutnie niezrozumiałe. Niestety, to oraz spadek liczby kobiet zgłaszających się na badania, nasuwa niepokojący wniosek, że raka będziemy wykrywać późno, a leczenie nie będzie podejmowane na czas, co z kolei grozi wzrostem śmiertelności -przyznaje Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Warto pamiętać, że rak piersi ma różne podtypy. Wśród nich jest też HER2 – dodatni rak piersi, który jest niebezpieczny. Dlatego też wielu ekspertów twierdzi, że czeka nas epidemia raka piersi. Apeluję do wszystkich kobiet niezależnie czy są zdrowe czy leczą się onkologicznie – nie zaniedbujcie regularnych badań i wizyt w przychodniach czy szpitalach, nie zaprzestańcie leczenia. Tu chodzi o wasze zdrowie i życie.
Temu też służy kampania ?Wylecz raka piersi HER2+?, która ruszyła z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu. W tym celu została uruchomiona specjalna strona internetowa www.wyleczrakapiersi.pl oraz facebook, na których zamieszczone są materiały pozwalające kobietom przejść przez chorobę krok po kroku. Kampanię tworzą cztery organizacje pacjentów onkologicznych: Federacja Stowarzyszeń ?Amazonki?, Fundacja OmeaLife -Rak piersi nie ogranicza, OnkoCafe -Razem Lepiej oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych zachęca także starosta ostrowiecki Marzena Dębniak w ramach Programu ?Akademia Pełna Zdrowia?. Program ten też realizuje bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 40 -49 lat oraz pań po 70 roku życia.
-W tej edycji poszerzyliśmy naszą propozycję o badania mammograficzne dla pań powyżej 70 roku życia, gdyż programy tychże badań refundowane przez NFZ nie obejmują kobiet, stąd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy mieszkanek powiatu ostrowieckiego uwzględniliśmy te potrzeby. Zachęcam do badań profilaktycznych, gdyż wczesna diagnoza skutkuje sukcesem w leczeniu -potwierdza starosta Marzena Dębniak.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *