Cmentarze, jak miasta…

Trwają ostatnie przygotowania do obchodzonego Dnia Wszystkich Świętych.

Ekipy porządkowe Zakładu Usług Pogrzebowych sprzątają aleje i skwery ostrowieckiej nekropolii ze spadających liści. Jak mówi dyrektor Zakładu Usług Pogrzebowych, Zbigniew Bień, to ?syzyfowa praca?.
-Pracownicy nieustannie porządkują aleje, jednak niestety liści przybywa i wciąż pojawiają się w posprzątanych wcześniej miejscach. Staramy się jednak, aby te zadania były realizowane na bieżąco -przyznaje Z. Bień.
W czasie trwającej pandemii Dzień Wszystkich Świętych obchodzony będzie inaczej niż dotychczas ? w obowiązującym wszystkich reżimie sanitarnym. Dekret w tej sprawie wydał biskup sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz: ?W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wskazane jest indywidualne nawiedzenie cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę uroczystości”.
Biskup zwrócił się z prośbą do duszpasterzy, aby rozważyli możliwość zrezygnowania z jednej Mszy św. i procesji w dniach 1 lub 2 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej liturgii na cmentarzu, można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, z zachowaniem obowiązujących ograniczeń i wszelkich środków ostrożności.
Zgodnie z kan 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego biskup udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. osobom z obawami infekcji, w podeszłym wieku, kobietom w stanie błogosławionym, a także tym, którzy czują wielką obawę przed zakażeniem.
W tym roku przed cmentarnymi bramami nie będzie tradycyjnych kwest charytatywnych ze względu na unikanie gromadzenia się ludzi w jednym miejscu. Dyrektor ZUP -u Z. Bień także apeluje o ostrożność i przestrzeganie zasad sanitarnych.
-Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o odwiedzanie grobów bliskich. Jednak każdy zobowiązany jest do przestrzegania zasad dotyczących zachowania właściwej odległości oraz zakrywania nosa i ust. W tym roku nie będzie także kwest przed bramami ? dodaje Z. Bień.
Na cmentarzu pojawi się 10 kontenerów TOI, z których będą mogli korzystać osoby odwiedzające groby. Na bieżąco także będą opróżniane kontenery na odpady śmieciowe. W dniach od 31 października do 3 listopada porządku na cmentarzu będą pilnować pracownicy wynajętej firmy ochroniarskiej. W miejscach newralgicznych nekropolii zostaną zamontowane kamery ?pułapki?.
Strach przed chorobą COVID 19 da się odczuć spacerując po alejach ostrowieckich nekropolii. Znacznie mniej jest osób porządkujących groby bliskich niż o tej samej porze w ubiegłym roku. Część grobów już od dawna przygotowanych jest na święto. Nie ma spotkań rodzinnych przy nagrobkach ani rozmów z sąsiadami. Ludzie w pośpiechu sprzątają mogiły. Nikt nie zatrzymuje się na słowa pozdrowienia.
Ostrowiecki cmentarz funkcjonuje od 1968 roku. Przez 52 lata pochowano tutaj ponad 22 tysiące osób. To nieco więcej niż ma mieszkańców chociażby miasto Grajewo na Podlasiu. Nekropolia mieści się w 29 kwaterach na 15 hektarach powierzchni. Jak mówi Z. Bień, obecnego areału, przy założeniu, że drastycznie nie wzrośnie liczba pochówków, wystarczy do 2023 roku. Każdy nagrobek czy mogiła to osobna historia. Z prawej strony od bramy głównej znajduje się tzw. Aleja Zasłużonych, gdzie spoczywają osobowości, które swoją działalnością wpisały się w historię miasta. W starej części cmentarza na nagrobkach można spotkać jeszcze epitafia ? fragmenty poezji, cytatów czy też prośby o modlitwę. Od kilku lat coraz więcej osób wybiera miejsce spoczynku w kolumbarium, znajdującego się nieopodal kaplicy cmentarnej. W starej części cmentarza osobna kwatera poświęcona jest dzieciom,
które odeszły. Nagrobki zdobią tu postaci Aniołów. Wędrując przez ostrowiecki cmentarz, patrząc na kolejne pomniki, których jest coraz więcej w nowej części, nie trudno o nostalgiczne refl eksje nad upływem czasu i przemijaniem.
Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas wspomnień, pamięci oraz modlitwy za bliskich nam zmarłych. W tym roku czas listopadowej zadumy potęguje wzrastająca liczba zakażeń na koronawirusa, stąd przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i procedur sanitarnych DDM.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.