Stacja bazowa w centrum osiedla? Mieszkańcy są na „nie”. „5G zabija”

Operator sieci PLAY zwrócił się z wnioskiem do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ?Krzemionki? w Ostrowcu Świętokrzyskim o możliwość montażu stacji bazowej telefonii komórkowej na jednym z wieżowców na osiedlu Rosochy 76 lub 79.
Wszystko wskazuje na to, że wniosek zostanie odrzucony.
-W ramach swojej działalności operacyjnej P4 Sp. z o.o. (operator sieci PL AY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi Jan Pilewski, Senior Public Affairs Manager Biura Prasowego PLAY. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej, pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.
Jak twierdzi przedstawiciel operatora, czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, co pozwala wielu rodzinom na utrzymanie stałego kontaktu z bliskimi, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze ? na wezwanie pomocy medycznej lub służb ratunkowych, kiedy wymaga tego sytuacja.
– Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych – mówi przedstawiciel operatora. Rozwijając naszą infrastrukturę sieciową, zawsze dbamy o przestrzeganie prawa i staranne wypełnianie wszystkich regulacji, które nas dotyczą, jednocześnie wsłuchując się w oczekiwania naszych klientów związane z zapewnieniem wysokiej jakości usług. Inwestycje, które realizujemy w całej Polsce, w tym także w Ostrowcu Świętokrzyskim, powstają w oparciu o uzyskane zgody i decyzje wymagane obowiązującymi przepisami prawa i oparte jest o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W związku z tym nie wymagają żadnych dodatkowych procedur ponad te, które jako operator, a tym samym inwestor, spełniamy realizując każdy proces budowalny. Konsultacje w tym przypadku pozostają w gestii władz lokalnych, jeśli uznają, że takowe są potrzebne.
– Od samego początku do tego pomysłu byliśmy dość sceptyczni – mówi Ewa Żelazowska, p.o. prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ?Krzemionki?. Skierowaliśmy się do naszych spółdzielców z zapytaniem, co myślą o takim pomyśle, aby ewentualne środki z najmu powierzchni pod stację operatora zasilały fundusz eksploatacyjny nieruchomości. Odpowiedź jest taka, jak i nasza, że nie wyrażamy zgody na usytuowanie stacji w tym miejscu.
?Nie dam się usmażyć?, ?szykujcie czapki z folii aluminiowej?, ?będzie drugi Czarnobyl tam?, to tylko niektóre z komentarzy na popularnym profilu w mediach społecznościowych, gdzie pojawiła się wiadomość o inwestycji. Także w podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy, którzy zapytani przez nas nie chcą inwestycji mówiąc o tym, że: pole elektromagnetyczne z takiej stacji jest rakotwórcze, do tego sieć 5G jest podatna na ataki cyberprzestępców i pozwoli nas inwigilować i śledzić. Na anonsie spółdzielni przy jednym wejść do wieżowca ktoś nakleił kartkę z hasłem ?5G zbija?.
– Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej – mówi Jan Pilewski Senior Public Affairs Manager Biura Prasowego PLAY.
Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe, bazujące na faktach, pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci, jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Stacja bazowa w centrum osiedla? Mieszkańcy są na „nie”. „5G zabija”

  • 24/11/2020 at 10:38
    Permalink

    Widać że w Ostrowcu kołtuństwo niektórych mieszkańców ma się całkiem dobrze . Niech jeszcze sobie zlikwidują elektrykę w mieszkaniach.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *