PKS walczy!

Proces restrukturyzacji, a dokładnie postępowanie sanacyjne ma być ratunkiem dla ostrowieckiego PKS-u, który podobnie, jak i pozostałe spółki prowadzące przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej, ucierpiał przez załamanie się transportu drogowego w wyniku ograniczeń związanych z walką z epidemią koronawirusa.
– Skarb Państwa, jako właściciel, jest głęboko zainteresowany wzrostem wartości swoich aktywów, także tych związanych ze spółką – czytamy w informacji uzyskanej z Ministerstwa Aktywów Państwowych. W tym celu pracuje nad odpowiednią koncepcją. Na wniosek Prezesa Zarządu Stanisława Wodyńskiego sąd ustanowił tymczasowego nadzorcę, w celu zabezpieczania postępowania sanacyjnego, mającego na celu wyjście spółki z problemów.
– Społeczno -gospodarczy ?koronakryzys?, który zdominował cały 2020 rok, jest dla ostrowieckiego PKS, jak i dla całej branży publicznego transportu osób, szczególnie dotkliwy, pomimo, iż według Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych na podstawie danych sanepidu z 15 województw, w Polsce nie odnotowano żadnego ogniska koronowirusa w transporcie publicznym – wyjaśnia prezes PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim, Stanisław Wodyński.
Wiosenna fala Covid 19, która zamroziła na parę miesięcy całą branżę transportu drogowego osób bardzo dotkliwie osłabiła również finanse ostrowieckiej spółki.
– Pokora i determinacja kierownictwa i pracowników PKS – pomimo braku zapowiadanych przez kilka miesięcy decyzji Ministerstwa o budowie docelowego modelu funkcjonowania skonsolidowanych w formie dywizji autobusowej przedsiębiorstw PKS (w ramach grupy PKP na wzór niemiecki) – pozwoliła przygotować Spółkę do funkcjonowanie w nowej pandemicznej rzeczywistości- słyszymy w spółce. W konsekwencji, na wniosek Zarządu PKS w Ostrowcu Św., Sąd Rejonowy w Kielcach V Wydział Gospodarczy otworzył postępowanie sanacyjne wobec spółki.
Zdaniem prezesa Stanisława Wodyńskiego decyzja sądu, która ma na celu uzdrowienie firmy, jest konsekwencją już wdrażanego planu głębokiej restrukturyzacji i pozwala spółce na prowadzenie bieżącej działalności i wykonywanie realizowanych zadań w niezakłócony sposób, przy zastosowaniu przewidzianych prawem instrumentów restrukturyzacji.
– Spółka już od września znacząco ustabilizowała swoją działalność; pomimo, iż zamknięcie większości szkół w drugiej dekadzie października oraz dotkliwe ograniczenia wprowadzone w listopadzie i zapowiedziane do początku stycznia nie ułatwiają spółce działań naprawczych, to jednak dobrze przemyślane i zrealizowane inwestycje w zapleczu technicznym PKS są dziś mocną stroną spółki, stabilizującą całą działalność- słyszymy. W tym czasie doskonale widać, że ostrowiecki PKS to nie tylko przewozy pasażerskie, ale również cenione przez klientów profesjonalne Centrum Motoryzacji, które oferuje kompleksowe usługi zarówno dla właścicieli pojazdów indywidualnych, jak i flotowych, tj. firm i instytucji eksploatujących samochody osobowe, ciężarowe i specjalne wszelkich typów i rodzajów. Szczególnym zainteresowaniem w tym trudnym okresie pandemii cieszą się przeglądy rejestracyjne wykonywane we wszystkie dni tygodnia na liniach diagnostycznych Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
Ważnym dopełnieniem stanowisk kontrolnych linii diagnostycznych jest cieszące się wysoką renomą nowo utworzone ?laboratorium? geometrii ustawienia kół i osi pojazdów osobowych i dostawczych w technologii 3D laserowym urządzeniem Munster 9002. Nie trzeba zapomnieć, że priorytetem dla PKS jest niezmiennie bezpieczeństwo przewozów, które wzmożone zostało przez wymogi sanitarne – przez cały okres ozonowane są wnętrza pojazdów.
– Podjęte w spółce działania są transparentne z realizowanymi przez organ właścicielski procedurami zmierzającymi do budowy modelu konsolidacji przedsiębiorstw PKS będących w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych. Tym samym PKS w Ostrowcu Św. S.A. w restrukturyzacji informuje, iż spółka zachowując ciągłość funkcjonowania prowadzi bieżącą działalność operacyjną na dotychczasowych niezmienionych zasadach, a wdrażana równolegle głęboka restrukturyzacja spółki we wszystkich obszarach aktywności wzmacnia stabilność funkcjonowania ostrowieckiego PKS- deklarują władze przedsiębiorstwa. 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “PKS walczy!

 • 01/12/2020 at 09:41
  Permalink

  Gdyby osoby znające temat mogły zdradzić swoją wiedzę, to kierownictwo wywieziono by na taczkach.

  Reply
  • 11/01/2021 at 07:34
   Permalink

   Zmiany proponuję zacząć od wymiany dyrektora

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *