OTBS wynajmie mieszkania

Ostrowieckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego już niebawem zaoferuje wynajem dziesięciu lokali mieszkalnych, głównie kawalerek. Decyzją Rady Miasta mieszkania trafiły ode do spółki z zasobów Zakładu Usług Miejskich i są zlokalizowane w budynkach wspólnot mieszkaniowych.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały oferta najmu zostanie skierowana w szczególności do osób, które ze względu na wysokość dochodów nie maja prawa do najmu lokalu komunalnego i nie są w stanie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych poprzez zakup mieszkania na wolnym rynku.

– Takie rozwiązanie wynika z prac nad Strategią Rozwoju Gminy Ostrowiec Świętokrzyski ? mówi prezydent Jarosław Górczyński. Wówczas to zdecydowaliśmy się znaleźć rozwiązanie dla tych, którzy nie kwalifikują się do mieszkania w ramach mieszkań socjalnych, ale posiadają środki, by mieszkanie wynająć. To jest, jak na razie pilotaż, ale przyglądając się innym miastom, gdzie zastosowano takie rozwiązanie widać, że się to przyjmuje z korzyścią dla wszystkich. Wynajem w takiej formie jest dużo tańszy niż na wolnym rynku. Jeśli takie rozwiązanie się przyjmie będę podejmował działania, aby tę pulę mieszkań rozszerzyć.

– Nie uszczuplamy zasobu gminnego, ponieważ oddajemy nowe mieszkania, w tym roku 16, a w przyszłym roku 8- mówi wiceprezydent Piotr Dasios. Zasób jest na tyle duży i jest też rotacja mieszkańców, komuś się poprawia sytuacja, ktoś się przenosi poza miasto, czy są inne powody. Problem jest natomiast w tym, że mając progi dostępności 1800 zł przy mieszkaniu komunalnym i 1200 zł mieszkaniu socjalnym, zostaje spora grupa ludzi ? w większości młodych, którym ze względu na dochody zamknęliśmy dostęp do tych mieszkań. Są oni skazani na wolny rynek mieszkaniowy, nie mając zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania. To do nich chcemy wyjść z ofertą.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *