To nie cementownie odpowiadają za wzrost kosztów odbioru odpadów od mieszkańców! 

Piotr Piestrzyński, rzecznik Stowarzyszenia Producentów Cementu poinformował, że prezentacja raportu pt. ?Przemysł cementowy w gospodarce odpadami?, przygotowanego przez Instytut Jagielloński odbyła się 25 stycznia 2021 r. Prezentacji towarzyszyła debata o wykorzystaniu paliw alternatywnych w przemyśle cementowym z udziałem m.in. wiceministra Jacka Ozdoby z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krzysztofa Kieresa, przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu, samorządowców oraz ekspertów zajmujących się odpadami oraz ich wykorzystaniem w przemyśle cementowym.

– Przemysł cementowy w Polsce, który niemal dwie dekady temu, w odpowiedzi na własne zapotrzebowanie, stworzył całą branżę zajmującą się przetwarzaniem odpadów komunalnych na paliwa alternatywne w najbliższych latach może się zmierzyć z ograniczeniem dostępności paliw alternatywnych ?mówi Piotr Pietrzyński.

Dlaczego? Brak uwzględnienia potrzeb branży cementowej w Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno -biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz w ?Projekcie aktualizacji Krajowego planu gospodarki odpadami, w związku z nową unijną perspektywą finansową na lata 2021 ?2027?.

– Problem, który widzimy jako ministerstwo, to ceny tych frakcji kalorycznych i problemy jakie dzisiaj mają samorządy, a więc też kieszenie Polaków ?mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu: – To nie cementownie decydują o podwyżkach cen odbioru odpadów komunalnych dla Polaków.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *