Ukazał się ranking „Diamenty Forbesa 2021”. Znalazły się w nim firmy z Ostrowca Świętokrzyskiego

Z końcem stycznia br. w sprzedaży ukazał się nowy numer magazynu Forbes z dodatkiem ?Diamenty Forbesa 2021?. W lutowym wydaniu miesięcznika znajdziemy zestawienie najszybciej rozwijających się polskich firm.
Nagrodzone firmy zostały podzielone na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym: małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 mln zł, średnie z przychodem 50 ? 250 mln zł, duże z przychodem ponad 250 mln zł. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na liście, mogą szczycić się tytułem Diamentów Forbesa 2021. Co ciekawe, w zestawieniu znalazły się cztery firmy z Ostrowca Świętokrzyskiego, a w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.
? W tym roku nie widać jeszcze na liście Diamentów Forbesa wpływu pandemicznego kryzysu, ale? zdominowana przez firmy produkcyjne lista jest na wirusa odporna ? mówi Paweł Zielewski, redaktor naczelny ?Forbes Polska?. Wydarzenia 2020 roku nauczyły biznes umiejętnego wykorzystania technologii, która była dostępna od lat, i elastyczności, która istniała dotychczas w słownych deklaracjach fi rm. Oczywiście już teraz można spekulować, które firmy nie znajdą się na liście Diamentów 2022, ale jedno nie ulega wątpliwości ? produkcyjna śmietanka polskich przedsiębiorstw ma na niej swoje stałe miejsce.
Wyróżnione przedsiębiorstwa są podzielone według województw. Tegoroczna lista jest rekordowo długa ? liczy blisko 15 tysięcy firm, którym firma badawcza Bisnode Polska przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, a które jednocześnie mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Bisnode Polska już po raz trzynasty jest partnerem rankingu. W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swą wartość. Pod uwagę brano takie firmy, które do KRS złożyły sprawozdanie finansowe lub przesłały je do Bisnode. Do zestawienia nie trafiają firmy znajdujące się w upadłości lub likwidacji.
Z rankingiem ?Diamenty Forbesa 2021? można się zapoznać na www.forbes.pl, ale oto co nam udało się w nim wypatrzeć.
Jak wypada region świętokrzyski?

Jak można wywnioskować z opracowania wyników ?Diamenty Forbesa 2021? gospodarka regionu świętokrzyskiego opiera się na przemyśle materiałów budowlanych, bazującym na własnych surowcach. W świętokrzyskim powoli rozwija się także przemysł metalurgiczny, maszynowy, spożywczy i tekstylny. Jednak w tegorocznym zestawieniu świętokrzyskich firm przeważają spółki handlowe i budowlane. Na liście można znaleźć również kilka przedsiębiorstw produkujących wyroby chemiczne czy z tworzyw sztucznych.
Udział ?diamentowych? firm z świętokrzyskiego to tylko 2 procent całego krajowego zestawienia. Z grona 84 notowanych w naszym zestawieniu tutejszych firm aż 46 ma siedzibę w Kielcach i otaczającym je powiecie ziemskim. Ale są tu i takie powiaty, gdzie nie ma nawet jednej ?diamentowej? spółki (np. powiat opatowski). Jak we wszystkich województwach przeważają tu firmy małe, ale ich udział w ogóle firm jest znacznie mniejszy nich w większości regionów ? 60,7 proc. Za to sporo jest firm średnich, które stanowią 36,9 proc. Na mapie świętokrzyskich ?diamentowych? spółek są tylko dwa przedsiębiorstwa o rocznych przychodach powyżej 250 mln zł ? to Pilkington IGP z przychodami 552 mln zł za 2019 rok oraz hurtownia spożywcza Alma Alpinex, z przychodami 408 mln zł.
Ostrowieckie firmy wśród Diamentów Forbesa
W kategorii firm o przychodach od 50 do 250 mln PLN znalazły się dwie ostrowieckie firmy. DOORPOL SP. J. (6 miejsce w regionie, 1162 w kraju w swej kategorii). Jej sprzedaż w roku 2019 osiągnęła wielkość 50,77 mln PLN zaś zysk 7,06 mln. PLN.

Drugą ostrowiecką firmą okazał się PROFARB SP. Z O.O. (9 miejsce w regionie, 2970 w kraju w swej kategorii). Sprzedaż w 2019 osiągnęła 68,32 mln. PLN, zaś zysk 3,41 mln. PLN).
Wśród firm o przychodach od 5 do 50 mln PLN znalazły się dwie ostrowieckie firmy. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych (18 miejsce w regionie, 1694 w swej kategorii). Sprzedaż wyniosła 11,04 mln PLN, a zysk 0,07 mln PLN).

Z kolei PHU JANO SP. z o.o. (zajęło 21 w regionie i 1.849 w swej kategorii). Sprzedaż wyniosła 18,83 mln zł, zaś zysk 2,34 mln. PLN).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *