Bal absolwenta zamiast studniówki?

Styczeń i luty rokrocznie to miesiące, kiedy każda szkoła średnia organizowała jeden z najważniejszych balów.
Młodzież już na kilka miesięcy przed przygotowywała się do studniówki. Przygotowaniom towarzyszyły duże emocje, maturzyście nie mogli doczekać się balu. Ten rok jest wyjątkowy, studniówek nie będzie, a uczniowie po cichu liczą, że chociaż uda im się zorganizować bal absolwenta.
-Pamiętam rokroczne bale gimnazjalne, które przez kilka lat były wspaniałą tradycją w Gimnazjum Publicznym Nr 4 im. Orląt Lwowskich – mówi dyrektor LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, Dariusz Kaszuba. Dyrektor z Gimnazjum Nr 4 i PSP Nr 14 był związany przez 25 lat. Mówi, że balom, w uroczystej atmosferze, towarzyszył polonez, dyskoteka i poczęstunek.
– Z sentymentem wspominam również swój bal studniówkowy, kiedy uczęszczałem do LO im. J. Chreptowicza.
-Wtedy studniówki odbywały się w szkole, a uczniowie przygotowywali sami wystrój sali gimnastycznej i klas – dodaje. Cieszyło nas to tym bardziej, ponieważ na przygotowania do studniówki potrzebny był czas i działo się to niekiedy kosztem lekcji. Obecnie pandemia wymusiła na komitetach studniówkowych zaniechanie organizacji takich imprez. Młodzież bardzo nad tym ubolewa. Wiem, że komitety studniówkowe w niektórych szkołach, w skład których wchodzą pełnoletni uczniowie szkół oraz rodzice, poczyniły rezerwacje na bale. Z tym jednak, że w większości nie miały to być bale studniówkowe, ale bale absolwentów. Taka propozycja pojawiła się również w naszej szkole. Bal absolwenta miałby odbyć się pod koniec maja. Sama koncepcja balu podoba mi się jak najbardziej. Czy jednak uda się go zorganizować -czas pokaże.
Za sobą 12 balów studniówkowych jako dyrektor III LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim ma Robert Warda.
-Pamiętam pierwsze studniówki w naszej szkole, które były organizowane na hali sportowej – mówi R. Warda. Młodzież sama przygotowywała halę. Pracy było dużo, samo przygotowanie i organizacja pochłaniały mnóstwo czasu, to była olbrzymia uroczystość dla szkoły. Później studniówki przeszły do restauracji i zmieniły swój smak. Nie było to już to samo, ale młodzież bardzo cieszyła się na samą myśl o studniówce. Mimo, że było mniej pracy, to uczniowie zdobywali doświadczenie i umiejętności organizacji. Rok ten jest rokiem bardzo trudnym. Młodzież nie myśli o studniówce. W zamian planują bal na zakończenie roku szkolnego. Z tym, że zainteresowanie takim balem jest mniejsze, niż studniówką. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *