Brakuje łóżek covidowych dla pacjentów. Zabiegi operacyjne zgodnie z planem

Zgodnie z przewidywaniami do powiatu ostrowieckiego dotarła trzecia fala pandemii, a to oznacza, że wzrasta liczba zarażonych koronawirusem pacjentów trafiających do szpitala.
W ubiegłym tygodniu blisko u 30 osób potwierdzono COVID 19.
– Trzecia fala dotarła do Ostrowca. Wśród pacjentów zakażonych 8 jest w poważnym stanie i wymaga wspomagania respiratorem. Mamy nadzieję, że nie powtórzy się dramatyczny scenariusz z jesieni ubiegłego roku, kiedy w wyniku absencji personelu musieliśmy zawiesić pracę pięciu oddziałów. Obecnie ta absencja dotyczy 33 osoby personelu pielęgniarskiego oraz 12 osób innych pracowników szpitala. Jednak z taką absencją jesteśmy w stanie sobie poradzić. Część pracowników poddała się szczepieniom, pozostali nabyli odporność poprzez przechorowanie koronawirusa, stąd mam nadzieję , że sytuacja będzie stabilna -przyznaje dr Adam Karolik, zastępca dyrektora ds. medycznych ostrowieckiego szpitala.
Aktualnym problemem ostrowieckiej lecznicy jest brak decyzji wojewody świętokrzyskiego co do ilości łóżek dla pacjentów z koronawirusem. 15 lutego decyzją wojewody zniesiono trzecią referencyjność dla oddziałów z tzw. miejscami covidowymi. Pozostaje jedynie 25 łóżek stworzonych na drugim piętrze Oddziału Pulmonologii oraz 15 miejsc tzw. buforowych. Obecnie wszystkie miejsca na oddziale covidowym są zajęte. Szpital też nie ma gdzie odsyłać zakażonych pacjentów, gdyż szpital jednoimienny w Starachowicach także jest zapełniony.
-Czekamy na decyzję wojewody w tej sprawie. Być może pojawi się ona w najbliższy poniedziałek. Brak decyzji nie oznacza, że nie przyjmujemy pacjentów z zakażeniem. Tacy pacjenci są przyjmowani i leczeni w naszym szpitalu -dodaje dr A. Karolik. Pod koniec tygodnia decyzją wojewody została zwiększona ilość łóżek covidowych w szpitalu w Opatowie z 10 do 37. Związane jest to także z przyznawaniem tzw. ?dodatku covidowego? dla personelu zajmującego się zakażonymi pacjentami. Brak decyzji wojewody co do trzeciej referencyjności leczenia COVID 19, pozbawia personelu wypłaty dodatkowych świadczeń.
Jednak aktualna sytuacja szpitala jest na tyle stabilna, że dyrekcja nie rezygnuje z przeprowadzania planowanych zabiegów operacyjnych. Są one realizowane zgodnie z harmonogramem.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.