Izolacja zamiast wspólnych świąt?

Człowiek jest istotą społeczną. Potrzeba kontaktu z drugą osobą jest wpisana w jego naturę. Długotrwała samotność, o ile nie wynika z własnej decyzji, ma negatywny wpływ na jakość życia, może prowadzić do obniżenia nastroju, depresji oraz chorób somatycznych. Może dotknąć człowieka na każdym etapie życia. Najbardziej dotkliwa jest jednak w dzieciństwie i na starość. Nasila się w szczególnych momentach roku: właśnie w trakcie świąt. W takim okresie warto zadbać o kontakt ? choćby wirtualny. GrupaWsparcia.pl to pierwsza w Polsce anonimowa i darmowa platforma dla osób szukających kontaktu z drugą osobą, wsparcia w realizacji postanowień oraz konsultacji psychologicznej.

Izolacja zamiast wspólnych świąt

Po doświadczeniu twardego lockdownu w 2020 roku wszyscy marzyliśmy o namiastce normalnych świąt. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej nieprzewidywalna. Większość z nas, podobnie jak w ubiegłym roku, spędzi święta samotnie. Dotyczy to również wielu osób starszych, którzy są znacznie bardziej narażeni na poważne konsekwencje zdrowotne po zarażeniu się wirusem SARS-CoV-2.

Przed koronawirusem musimy chronić się wszyscy, ale w grupie ryzyka przede wszystkim znajdują się seniorzy. Najważniejsze jest jednak, by nie czuli się oni samotni, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na ich stan zdrowia psychicznego. Przeżywanie w samotności świąt u wielu osób rodzi wiele złych emocji, wspomnień i jeszcze bardziej konfrontuje z tym, czego im brakuje, za czym tęsknią: za rodziną, bliskimi i relacjami społecznymi, które muszą jeszcze poczekać. Nie wszyscy mają jednak do kogo się odezwać?

? Dlatego bardzo ważne jest, by w okresie Wielkanocnym znaleźć osobę, z którą będzie można przeżyć czas razem. Nawet jeśli miałoby to być wirtualnie, to zawsze świadomość, że jest ktoś, z kim można porozmawiać, sprawia, że nadchodzący czas świąt nie wypełni jedynie smutek ? mówi Jakub Juszczyk, pomysłodawca portalu GrupaWsparcia.pl.

Gdzie szukać wsparcia podczas Wielkanocy?

Internet często oceniany jest jako medium stworzone do rozmaitych form aktywności społecznej. Zachęca bowiem do działania: dzielenia się poglądami, ekspresji własnych uczuć. W czasie pandemii znakiem rozpoznawczym stało się stopniowe przenoszenie różnych form aktywności w sferę online: konferencji, warsztatów, koncertów, a także form pomocowych, takich jak: spotkania terapeutyczne, mityngi oraz grupy wsparcia. Portal GrupaWsparcia.pl to stale rozwijające się miejsce w sieci, w którym oferowane są formy pomocowe charakterystyczne dla wyżej wymienionych.

Po darmowej rejestracji można bezpiecznie i anonimowo porozmawiać z ludźmi, którzy odczuwają samotność lub borykają się z podobnymi trudnościami. Portal oferuje rozmaite pokoje służące wymianie myśli i doświadczeń, wspierające samorozwój oraz poprawę kondycji psychicznej. GrupaWsparcia.pl działa zarówno w wersji webowej, jak i w formie aplikacji mobilnej. Do korzystania z serwisu potrzebny jest jedynie dostęp do Internetu.

Obie wersje oferują użytkownikom wsparcie, wzajemną pomoc, wysłuchanie innych, konsultację psychologa oraz pomoc admina w kwestiach technicznych. W czasie świąt Wielkiej Nocy na portalu dostępna będzie również psychoterapeutka Agata Ziobrowska, z którą będzie można się skonsultować. Wystarczy napisać wiadomość prywatną do użytkownika psychologagata

Startup roku, platforma pomocowa dla migrantów z Białorusi, czyli? historia portalu GrupaWsparcia.pl

GrupaWsparcia.pl powstała w 2018 roku i od tego czasu wspiera aktywnie prawie 10 tys. użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku, organizowanym przez Total Polska. O portalu pisało większość mediów w kraju, takich jak: Onet, Bussiness Insider, Brief, Wirtualna Polska, Mam Biznes, SpidersWeb, RMF Maxxx, InnPoland. W kolejnym roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej utworzyliśmy platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Wtedy rozpoczęliśmy prace nad aplikacją mobilną w języku rosyjskim i polskim, która dostępna jest w obu wersjach językowych. W ramach dofinansowania FSM stworzyliśmy również listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi, która dostępna jest w aplikacji. To milowy krok w walce z wszelkimi przeciwnościami losu. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.

Fundacja ADRA Polska ? powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowość organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Przykładem działań naszej fundacji w 2020 roku było organizowanie pomocy na rzecz polskich szpitali w pierwszych miesiącach pandemii, zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfuny, pomoc humanitarna dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktu o Górski Karabach czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii.

Print Friendly, PDF & Email