Oferty zatrudnienia w produkcji i budownictwie

Z informacji uzyskanych od naszych czytelników wynika, że firmy budowalne zaczęły rekrutować pracowników na nowy sezon. Ruszyło się dopiero przed świętami. Są też oferty wyjazdu i pracy
na terenie Niemiec. Kompletowane są całe zespoły.
Zmianę pory roku widać nie tylko za oknem, ale przede wszystkim na witrynach poświęconych pracy i zatrudnieniu oraz ofertach wpływających do urzędów pracy. W ubiegłym tygodniu oferty dla operatora maszyn, spawacza, montera, galwanizera zgłosił Elkom Trade S.A., firma kontynuująca tradycje słynnych ostrowieckich parasolek, w których przed laty pracowało wielu ostrowczan.
Pod koniec marca, ciekawą, obszerną ofertę pracy zamieściła jedna z największych i najbardziej znanych firm BC -LDS, czołowy w kraju producent cystern samochodowych. BC- LDS poszukuje kandydatów na stanowiska w produkcji i montażu: elektryka, tokarza, ślusarza, wytaczarza. Nabór na nowy sezon rozpoczęła także największa lokalna firma budowlana, Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Propozycja skierowana jest do cieśli, zbrojarzy i murarzy. Są też oferty z innych ostrowieckich firm: KIDEM poszukuje sprzedawcy, Evoltaic ? magazyniera, Amid z Dębowej Woli ? pracownika pomocniczego.

Od początku roku są oferty dla elektromechaników, mechaników samochodowych, kierowców autobusów i samochodów ciężarowych. Wyjątkowo dużo na początku roku napłynęło propozycji z branży drzewnej – dla pilarza, operatora traka, pracowników w tartaku. Wszystko wskazuje, że nasza gospodarka przetrwa bez większych kłopotów kolejny trudny okres i jeszcze w tym roku  wyjdzie na prostą. Oczywiście lokalny rynek pracy odczuł pandemię i lockdown, ale na szczęście nie spełnił się pesymistyczny scenariusz.
Kryzys ekonomiczny, będący następstwem pandemii, spowodował jednak spadek ofert pracy w 2020 w porównaniu do 2019 roku. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce wiosną w ubiegłym roku. W marcu było aż o 51 proc. mniej ofert niż w lutym, a w kwietniu kryzys się pogłębił. Spadek ofert był jeszcze większy.W maju przyszło już odbicie, a lipcu było ich nawet więcej niż w tym samym miesiącu 2019 roku. Jesienią zmagaliśmy się z drugą falą zakażeń i nowymi obostrzeniami. W październiku odnotowaliśmy o 36 proc. mniej propozycji zatrudnienia niż we wrześniu. Początek tego roku też był zły. Rosło bezrobocie i malała liczba ofert. Miejmy nadzieję, że kwiecień zapoczątkuje wreszcie tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę ofert . Najwięcej wolnych miejsc pracy w naszym regionie było w ubiegłym roku w przemyśle i produkcji ? 23 proc, w handlu – 13 proc, i w budownictwie ? 12 proc. Ta struktura ofert utrzymuje się i odzwierciedla strukturę gospodarki w regionie. Ma ona swoje odbicie w Ostrowcu. Na początku pisaliśmy, że aktualnie najwięcej ofert zgłosiły nasze zakłady produkcyjne (Hutnik, BC-LDS, Elkom Trade) i firmy budowlane (Kombinat Budowlany). Ta struktura ofert pokazuje też, że przemysł i budownictwo stosunkowo najbezpieczniej przeszły trudny okres pandemii i związanych z nią licznych obostrzeń w różnych dziedzinach życia i w gospodarce. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.