Będzie nowy  parking. Radość mieszkańców

Na tę wiadomość mieszkańcy osiedla Słonecznego czekali od kilku lat. Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na remont parkingu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace ruszą  już w maju br.

  Duży parking wzdłuż bloków Nr 9 -Nr 4, od strony centrum usługowo -handlowego na os. Słonecznym od dawna spędzał mieszkańcom sen z powiek. Wyrwy w nawierzchni, koleiny ze stojącą po deszczach wodą, a w nich jesienią zgniłe liście i roznoszone przez wiatr osiedlowe śmieci. Do tego rozjeżdżone tereny zielone wzdłuż pasa alei Jana Pawła II.  Wnioski dotyczące remontu parkingu i uporządkowania terenu mieszkańcy składali podczas zebrań osiedlowych. Problemem próbowali zainteresować także radnych tego terenu. Na prośbę mieszkańców zareagowała radna powiatowa, Agnieszka Rogalińska. Już w lipcu 2019 roku odbyło się spotkanie w tej sprawie z wicestarostą Andrzejem Jabłońskim i pracownikami Wydziału Infrastruktury i  Rozwoju Powiatu, którzy przygotowali roboczy projekt zadania. Wówczas nadzieją na jego wykonanie była planowana i wykonana w 2020 roku  modernizacja al. Jana Pawła II. Jednak sprawę dodatkowo komplikował fakt, że teren zarządzany był przez trzy podmioty: Gminę Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrowiecką Spółdzielnię Mieszkaniową i powiat ostrowiecki. Wtedy też z inicjatywą ruszyli mieszkańcy bloków zbierając podpisy pod listem skierowanym do samorządu. W ubiegłym roku z inicjatywy zarządu powiatu ostrowieckiego zostało podpisane porozumienie w sprawie współfinansowania w partnerstwie z Gminą Ostrowiec Świętokrzyski i Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową zadania dotyczącego remontu nawierzchni parkingu. Był to pierwszy krok do realizacji. Sprawy techniczne, związane z przeprowadzeniem procedury wzięła na siebie Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Teren parkingu to około 3.320 m kw, a tytuł prawny do niego w 33 proc. posiada gmina Ostrowiec Św., w 29 proc. powiat ostrowiecki i w 38 proc. OSM. Szacunkowa wartość zadania to 700 tysięcy. Porozumienie obejmuje współfinansowanie trzech podmiotów proporcjonalnie do udziału procentowego  w powierzchni terenu. Jeśli nie będzie nieoczekiwanych przeszkód, po rozstrzygnięciu przetargu, który planowany jest na 27 kwietnia br., zostanie z wykonawcą podpisana umowa na realizację zadania. Planowany termin zakończenia remontu to druga połowa czerwca br.

-Bardzo nas cieszy ta wiadomość. Mamy ładne bloki, chcemy mieć też ładny i bezpieczny parking -mówili mieszkańcy.

-Mamy nadzieję, że przy okazji remontu zostaną także uporządkowane tereny zielone wokół niego. Dziś nie ma innej możliwości, jak wykorzystywanie ich w części pod miejsca postojowe. Samochodów jest coraz więcej. W niektórych mieszkaniach ludzie mają po dwa auta. Gdzieś przecież trzeba parkować ? mówi kolejny mieszkaniec.

W ubiegłym roku, przy okazji remontu al. Jana Pawła II, z inicjatywy radnej A. Rogalińskiej została wykonana wysepka, umożliwiająca bezpieczny wjazd na parking oraz bezkolizyjne włączanie się do ruchu z al. Jana Pawła II, co jeszcze do niedawna stanowiło tu ogromny problem i skutkowało częstymi stłuczkami. W ubiegłym tygodniu wyjazd został oznakowany pionowo  tak, aby kierowcy właściwie z niego  korzystali.

Zadowolenia z planowanego remontu parkingu nie krył Wiesław Wójcicki, przewodniczący Rady Osiedla Słoneczne.

– Był to problem zgłaszany prze mieszkańców od dawna, stąd cieszę się, że dzięki pomocy i zaangażowaniu  radnej powiatowej, Agnieszki Rogalińskiej znalazł rozwiązanie.  To długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, która będzie miała wpływ na bezpieczeństwo kierowców i wizerunek osiedla ? przyznaje przewodniczący W. Wójcicki.

Zadowolenia nie ukrywała także radna Agnieszka Rogalińska, która w ubiegłym tygodniu spotkała się z mieszkańcami osiedla. A. Rogalińska podkreślała znaczenie dobrej współpracy z mieszkańcami, przedstawicielami rady osiedlowej oraz władzami samorządowymi, której efektem jest realizacja zadań służącym ludziom. Mamy nadzieję, że już niebawem spełni się marzenie mieszkańców osiedla i będą mogli bezpiecznie korzystać z nowego parkingu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *