Galeria Ostrowiec świeci pustkami

Choć za nami niedziela handlowa, mało kto ją odczuł, bowiem większość sklepów w galeriach i centrach handlowych z uwagi na lockdown nadal pozostaje zamkniętych.
Nie inaczej jest również w Galerii Ostrowiec, która nie dość tego – przed świętami straciła głównego operatora spożywczego, którym było Tesco Polska. Teraz czeka na nowego najemcę tej powierzchni.
– Planujemy zawarcie umowy w ciągu najbliższych trzech tygodni ? mówi Jeremi Słomiński, Head of Asset Management, First Property Poland Sp. z o.o., do którego grupy należy ?Galeria Ostrowiec?.


Tymczasem galerie, a właściwie ich właściciele już wkrótce mimo lockdownu mogą odczuć kolejny cios. Pojawiają się informacje, że Rząd ma wnieść do Sejmu projekt ustawy o obniżeniu czynszów dla najemców w galeriach handlowych. To ma być problem dla właścicieli obiektów. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się m.in. Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH), która nawet nie otrzymała propozycji legislacyjnych do nowego rozwiązania.
– Na bazie posiadanych, medialnych informacji szacujemy, że wprowadzenie nowych ustawowych regulacji czynszowych znacząco zwiększy koszty finansowania wsparcia dla najemców ponoszone przez wynajmujących, w porównaniu do dotychczas obowiązującej abolicji czynszowej (art. 15 ze) -czytamy w stanowisku PRCH. Jeśli zapowiedziane zmiany weszłyby w życie, to obniżki czynszów o 50 proc. przez trzy miesiące po lockdownie kosztowałyby wynajmujących ok. 1,15 mld zł, a koszt każdego jednego tygodnia lockdownu obciążyłby budżety wynajmujących kwotą ok. 140 mln zł. Przy stosowaniu abolicji czynszowej tydzień lockdownu kosztuje wynajmujących ok. 190 mln zł. Jednocześnie brak jest jakichkolwiek informacji dotyczących możliwego wsparcia dla właścicieli i zarządców centrów handlowych, rekompensującego uprzywilejowanie jednych z uczestników rynku ? najemców, względem drugich ? wynajmujących.
– Nie mamy wpływu na aktualną sytuację ani decyzje rządu, do których się stosujemy. Oby najemcy, którzy są stroną w tej sytuacji przez rząd uprzywilejowaną, również się do tych decyzji stosowali- kwituje Jeremi Słomiński z First Property Poland Sp. z o.o.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *