Już się zaczęło. Maturzyści piszą! (zdjęcia)

Choć jeszcze nie zakwitły kasztany, punktualnie o godzinie 9 maturzyści przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Jak informuje Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego  wszystkie szkoły są właściwie przygotowane pod względem technicznym i sanitarnym do przeprowadzenia egzaminów. W ośmiu szkołach średnich powiatu ostrowieckiego łącznie do matury przystąpiło 875 uczniów, w tym 688 tegorocznych maturzystów oraz 187 absolwentów z ubiegłych lat. Podobnie jak  w roku ubiegłym przebiegają  one z uwzględnieniem obowiązującego  reżimu sanitarnego.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Chreptowicza do egzaminu dojrzałości przystąpiło 158 uczniów, w tym 36 z lat ubiegłych. Jak zaznacza dyrektor Małgorzata Górecka -Smolińska, szkoła jest dobrze przygotowana do przeprowadzenia  egzaminów. Odbywają się  one w kilku salach, zachowując przy tym właściwą odległość miejsc siedzących.  W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dawnej Samochodówce, jak informuje   dyrektor Marcin Sitarz do matury przystąpiło 54 uczniów, w tym 17 absolwentów z ubiegłych lat. Egzamin odbywa się w dwóch salach, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Tuż przed 9 młodzież tłumnie  gromadziła się przy III LO im. W. Broniewskiego. Jak mówi dyrektor szkoły Robert Warda, mimo pandemii zarówno dyrekcja placówki, jak i nauczyciele nie kryją zadowolenia, że jeden z najważniejszych egzaminów udało się przeprowadzić w formie tradycyjnej. Matura w szkole odbywa się na dużej, przestronnej hali, dzięki temu bez problemu udało zachować obowiązujące zasady sanitarne.         

Sale egzaminacyjne we wszystkich szkołach zostały wyposażone w urządzenia dezynfekujące. W większych salach zostały umieszczone oczyszczacze powietrza, przekazane szkołom przez powiat ostrowiecki z projektu ?Silni w walce z koronawirudem?. Ekipy sprzątające szkół dokonały także dezynfekcji stolików, miejsc siedzących oraz nawierzchni, które będą mieć kontakt z uczniami.

Maturzyści na egzamin z języka polskiego mają 170 minut. Zmagają się z napisaniem rozprawki ? trzy tematy do wyboru  oraz odpowiedziami na pytania do tekstu. Możliwe do uzyskania będzie 70 punktów. Z uwagi na sytuację epidemiczna , a w tym naukę zdalną, egzamin ma okrojony zakres, W tym roku nie ma też obowiązku zdawania egzaminów ustnych oraz dodatkowych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Jednak to nie uspokaja maturzystów. Jak przy każdym egzaminie towarzyszy im duży stres, choć może mniej  emocji. Jutro uczniowie będą pisać matematykę, a po jutrze czeka ich egzamin z języka  obcego.  Trzymamy mocno kciuki!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *