Biuro Wystaw Artystycznych po lockdownie. Krzemieniec razy trzy

Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, po lockdownie już od dziś, środy, zaprasza wszystkich miłośników sztuki do zapoznania się z trzema nowymi wystawami, w których rolę główna odgrywa Krzemieniec.
– Prezentowana w Galerii BWA Ostrowiec wystawa łączy w sobie ponad 120 lat doświadczeń artystów, związanych z Krzemieńcem poprzez fakt przebywania w nim i bycia przenicowanym tamtejszym specyficznym klimatem, uwidocznionym w zrealizowanych przedstawieniach malarskich. Współcześnie tworzący artyści mieli możliwość podążania śladem swych mistrzów, którzy rezydowali w Paryżu, Monachium lub jak w tym przypadku ? w Krzemieńcu ? i konfrontowania ówczesnego sposobu narracji malarskiej i optyki koryfeuszy sztuki przedstawiającej z własnymi dokonaniami- mówi kurator wystawy dr Artur Bartkiewicz. Ostrowiecka wystawa to konglomerat zupełnie różnych, szalenie ciekawych postaw twórczych żyjących obecnie artystów ? uczestników sympozjów ? z obrazami stworzonymi przed II a nawet I Wojną Światową. Tak wówczas, jak i obecnie ? artyści nie odżegnują się od wielowiekowej tradycji malarstwa ? a ich postawy nie ścierają się ze sobą, lecz funkcjonują w symbiotycznym związku, uzupełniając się wzajemnie.

Cvetka Hojnik, Transformation II

Propozycja wystawy, ukazującej obrazy Kresów dawnej Rzeczypospolitej w malarstwie polskim, zrodziła się z kooperacji międzyinstytucjonalnej i jest wynikiem współpracy Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim z Galerią Labirynt No 2 w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, które posiada w swych zbiorach bogatą kolekcję dzieł artystów, działających na dawnych wschodnich rubieżach RP.
Zamysłem wystaw poplenerowych w ramach poszczególnych edycji sympozjów artystyczno-naukowych było konfrontowanie efektów prac współczesnych artystów z prezentacją wystaw monograficznych klasyków polskiego malarstwa, jak chociażby Jana Cybisa, Emila Krchy, Marcina Samlickiego, które upubliczniane były przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamojskie w Zamościu oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ina Puchala

Obecna wystawa premierowo prezentowana w ostrowieckim BWA podsumowuje projekt 10 lat plenerów krzemienieckich, ukazujących Kresy widziane tu i teraz, przez artystów współczesnych, podążających śladami swoich mistrzów, zaś dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie, człon historyczny wystawy budują prace takich artystów jak: Emil Krcha, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Dębicki, Juliusz Makarewicz, Fryderyk Pautsch, Kazimierz Sichulski czy Jan Stanisławski.
Potrójna wystawa daje niezwykłą okazję do weryfikacji założenia, iż każda epoka naznaczona jest formami obrazowania, charakterystycznymi dla danego czasu i wynikającymi z aktualnych poszukiwań twórczych, rozwoju technologii i sposobów komunikacji. Znajduje to odzwierciedlenie w trzecim członie wystawy ? ekspozycji współcześnie wykonanych fotografii Krzemieńca ? ilustrujących niepozorne miasteczko o niezwykle bogatych tradycjach artystycznych. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *