Rowerowa Stolica Polski zostanie wybrana po raz trzeci

Przed nami trzecia edycja ogólnopolskich zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Inicjatorem i organizatorem akcji jest Miasto Bydgoszcz. Rywalizacja odbędzie się w czerwcu i potrwa przez cały  miesiąc. W drugiej edycji rywalizacji, w 2020 udział wzięły 44 miasta prezydenckie. Projekt polega na organizacji rowerowej rywalizacji pomiędzy miastami w oparciu o dedykowaną aplikację mobilną ?AKTYWNE MIASTA?. Miasta mogą uczestniczyć indywidualnie lub jako stowarzyszenia samorządów, związki metropolitalne, itp. Ostrowiec Świętokrzyski za sprawą prezydenta Jarosława Górczyńskiego przystąpił po raz trzeci do tej zabawy. Nasze miasto podpisało stosowne umowy z organizatorem, dzięki czemu mamy poszerzony dostęp do wspomnianej aplikacji. Z roku na rok przybywa miast, które włączają się do rywalizacji. W tym roku będzie ich już 50. W pierwszej edycji w 2019 r. Ostrowiec Świętokrzyski zajął 6 miejsce, a we wspomnianym 2020 r. miejsce 10. Teraz możemy powalczyć o jeszcze lepszy wynik dla naszego miasta.

– W dotychczasowych edycjach zabawy mieliśmy blisko 200 aktywnych rowerzystów, którzy korzystali z aplikacji i kręcili kilometry dla naszego miasta i ponad 10 grup zorganizowanych cyklistów- mówi koordynator akcji, radny Kamil Stelmasik. Zachęcamy wszystkich rowerzystów indywidualnych jak i grupy nieformalne, szkoły, klasy, firmy, grupy sąsiedzkie etc. do wzięcia udziału w tegorocznej edycji. Wystarczy pobrać aplikację Aktywne Miasta na swój smartfon ze stosownego sklepu. Aplikacja jest całkowicie darmowa i bezpieczna. Szczegóły, co do użytkowania aplikacji można znaleźć na specjalnej dedykowanej stronie https://www.aktywne.miasta.pl/.

W celu zachęcenia do rywalizacji i zdobycia jeszcze większej liczby punktów Stowarzyszenie Ostrower wspólnie z Gminą Ostrowiec zorganizuje 20 czerwca rajd rowerowy, który z uwagi na sytuacje pandemiczną będzie miał nieco inny charakter niż dotychczasowe wydarzenia tego typu. Więcej szczegółów wkrótce.

Zakończyliśmy trening Rowerowej Stolicy Polski

Dokładnie 21 maja zakończył się trwający od pierwszego dnia wiosny trening, rozgrzewka przed główną, trzecią już edycją Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Coraz liczniejsze, rowerowe środowisko naszego miasta chętnie uczestniczy w zabawie zapoczątkowanej przez Miasto Bydgoszcz. Z roku na rok przybywa także miast, które włączają się do rywalizacji. W tym roku będzie ich już 50. W pierwszej edycji w 2019 r. Ostrowiec Świętokrzyski zajął 6 miejsce, a w edycji drugiej miejsce 10.

Trening był formą zabawy i miał charakter rekreacyjny. Dzięki danym z aplikacji wiemy, że rowerzyści z Ostrowca Świętokrzyskiego wykręcili w ramach treningu 51 247 km, co uplasowało nasze miasto na 10 miejscu na 50 miast biorących udział rozgrzewce przed główną, czerwcową rywalizacją. Jak się okazuje na rower najczęściej wsiadają mężczyźni, którzy stanowią 88,6 % ogółu uczestników, kobiety zaś 11,4%. Wiek najaktywniejszych rowerzystów to 65 +. Dużo aktywnych użytkowników znajduje się także w przedziałach wiekowych 55 ? 64 oraz 35 ? 54 lata.

Na rzecz naszego miasta w ramach treningu jeździło 95 aktywnych użytkowników aplikacji. Najlepszą grupą okazał się Ogar. Członkowie tej grupy reprezentują nasze miasto niemal w każdej dziesiątce uczestników. Najlepszym rowerzystą okazał się Jan Wesołowski, który przejechał 7 133 km, co daje mu znakomity drugi wynik w Polsce. Na miejscu 12 znajduje się Wojciech Piwnik z liczbą 4 418 km, a na miejscu 29 Longin Teresiński z 3 155 km na koncie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *