Święcenia diakonatu alumnów w ostrowieckiej kolegiacie

W święto Trójcy Świętej w ostrowieckiej kolegiacie św. Michała Archanioła podczas uroczystej Mszy św. odbyło się święcenie diakonatu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
Święceń udzielił Pasterz Diecezji, ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, a przyjęli je czterej klerycy z powiatu ostrowieckiego i staszowskiego: Paweł Klusek z parafii Najświętszej Maryi Panna Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotr Biernacki z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Paweł Kania z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie oraz Bartosz Wawrzkiewicz z parafii św. Biskupa i Męczennika w Osieku.
W uroczystości diakonom towarzyszyli nie kryjący wzruszenia rodzice oraz najbliższa rodzina. Ze względu na ograniczenia sanitarne nie wszyscy wierni mogli wejść do kolegiaty. Dla nich przygotowano miejsca na zewnątrz. Święcenia diakonatu to podniosłe wydarzenie nie tylko dla parafii, ale także dla miasta i powiatu ostrowieckiego. Stąd też w uroczystej liturgii uczestniczyli: poseł Andrzej Kryj, starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak oraz prezydent miasta, Jarosław Górczyński.
Diakon to najniższy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Diakoni mogą udzielać chrztów świętych, rozdawać komunię świętą, czytać Ewangelię, przewodniczyć nabożeństwom. Strój diakonów także różni się od stroju księży ? zamiast ornatu noszą oni dalmatykę lub albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię.
-Jako diakoni macie być świadkami Chrystusa w laicyzującym się świecie. Świat się laicyzuje, ludzie odchodzą od Kościoła. Jedni przez wybór, inni z powodu mody, która nastała. Następuje też, jak w Hiszpanii, systemowa laicyzacja, bo religia nie pasuje do koncepcji współczesnego świata. Są też tacy, którzy używają religii do własnych korzyści. A religia chrześcijańska musi odpowiadać na zmieniająca się rzeczywistość i jest to też wasze zadanie. Mamy iść do wszystkich i głosić Ewangelię, rozwijać wzajemne relacje pozostając jednocześnie otwarci na tych, którzy myślą inaczej. Powinniśmy do nich iść, wsłuchiwać się w ich głos, podejmować z nimi dialog. Ukazywać, że wiara jest piękna, a nie straszyć piekłem. Dzisiaj już nikt piekła się nie boi. Możemy tylko zachwycić Chrystusem, w którego pięknie będzie odbijało się nasze życie ? mówił do diakonów ks. biskup K. Nitkiewicz.
Dzień wcześniej kandydaci do święceń diakonatu złożyli uroczyste wyznanie wiary i przysięgę zachowania celibatu na ręce ks. Rafała Kułagi, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Print Friendly, PDF & Email