Najlepsi uczniowie THM-u ponownie na stażach zagranicznych w Hiszpanii (zdjęcia)

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół nr 3 (dawny THM) na przełomie kwietnia i maja odbyli swoją praktykę zawodową w europejskich miastach. W tym roku aż dwie  20 osobowe grupy uczniów przebywały przez cztery tygodnie w Maladze i Sewilli.

Staże zostały zrealizowane w ramach projektu  ? Straż zagraniczny ? nowe możliwości rozwoju zawodowego? finansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

W tym roku staż odbył się dzięki nauczycielce Marioli Leśniewskiej, która oprócz napisania projektu zajęła się jego koordynacją oraz organizacją wyjazdów.

Uczniowie zawsze z wielką chęcią uczestniczą w praktykach zagranicznych, ale wcześniej  rywalizują o udział podczas rekrutacji. Znaczącą rolę odgrywają tu wyniki w nauce, umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz wiedza techniczna. Pozostałe kryteria to:  zachowanie, frekwencja, zaangażowanie w życie szkoły czy sytuacja społeczna.

Warto tu dodać, że tegoroczny wyjazd  do niemal ostatnich dni pozostawał niepewny ze względu na pandemię. W ubiegłym roku staż dla klas trzecich był dwukrotnie przesuwany, a ostatecznie ze względu na obostrzenia i czas młodzież musiała z niego zrezygnować. Skorzystała natomiast  właśnie młodzież obecnych klas trzecich.

Celem odbywanego stażu jest przede wszystkim poszerzenie kompetencji językowych i zawodowych uczniów, co potwierdzone zostaje, po praktykach,  licznymi certyfikatami. Praktykanci mają możliwość wzbogacenia wiedzy o dziedzictwie kulturowym i tradycjach krajów europejskich. Nie bez znaczenie jest też rozwój  osobisty, nauka odpowiedzialności, samodzielności i tolerancji.

W tym roku szkolnym od 24 kwietnia do 22 maja w Maladze przebywała grupa 15 informatyków i  5 logistyków. Przez cały czas odbywania stażu uczniom towarzyszyły nauczycielki: p. Mariola Leśniewska oraz p. Katarzyna Cedro.

Tak liczna w tym roku grupa informatyków: Aleksandra Kowal, Kacper Cygan, Łukasz Curyło, Michał Pacierz, Jakub Pękalski, Jakub Langa, Filip Stępień, Adrian Mazur, Karol Kwiatkowski, Jakub Sołtykiewicz, Mateusz Ostrowski, Kacper Pałka, Paweł Świercz, Jakub Romański i Jakub Stasiak miała szansę spróbować swoich sił w hiszpańskich firmach i zajmować się m.in.: administracją bazami danych, montażem urządzeń GPS, tworzeniem funkcjonalnych stron internetowych, doskonaleniem umiejętności  programowania PHP i HTML.

?Praktyka była niezwykle udana. Zakwaterowanie przeszło moje najśmielsze oczekiwania: warunki bytowe były doskonałe, a jedzenie przepyszne. Wszystkie sprawy organizacyjne zostały załatwione bardzo sprawnie i bezproblemowo. Pracodawcy byli wobec nas niezwykle przyjaźni i wyrozumiali, pomagali w każdej sytuacji. Praca w firmie pozwoliła mi nabyć wiele umiejętności niezbędnych w mojej przyszłej pracy. Wycieczki przyniosły mi wiele radości i wiele niezapomnianych wspomnień, a Malaga zachwyciła mnie swoją architekturą i wszechobecną egzotyczną roślinnością. Cały pobyt w Hiszpanii oceniam bardzo pozytywnie? ? wspomina Aleksandra Kowal.

Natomiast grupa logistyków: Ewelina Gogół, Oliwia Styczeń, Mateusz Dąbrowski, Kacper Łobas oraz Krzysztof Łebek zajmowali się różnorodnymi zadaniami- od rozkładania towaru, wysyłania go, tworzenia etykiet logistycznych po wypełnianie dokumentów i pisanie korespondencji służbowej.

– ?Pracowałam w  sklepie wielobranżowym. Właścicielka, a zarazem moja opiekunka, okazała się bardzo sympatyczną i pomocną osobą. To właśnie dzięki niej i jej wsparciu mogłam udoskonalić i sprawdzić wiedzę  w praktyce. Przyswoiłam bardzo dobrze zamawianie, kompletowanie, a także składowanie asortymentu. Ćwiczyłam również pracę  z  dokumentami magazynowymi?? relacjonuje Ewelina Gogół

W tym samym czasie druga grupa uczniów THM odbywała staż w Sewilli. Tu również najliczniej reprezentowali ją   informatycy-   11 uczniów oraz  7 logistyków i 2 mechatroników.  Opiekę nad uczestnikami stażu sprawowały tu panie: Jolanta Grochulska i Alicja Zielińska.

Informatycy: Filip Stec, Kacper Kałuża, Michał Osowski, Kacper Jakubowski, Łukasz Ziomek, Jakub Szczykutowicz, Dominik Budzich, Natalia Dąbrowska, Miłosz Wójcik i Weronika Ogórek pracowali w kilku  hiszpańskich firmach informatycznych. Pracę rozpoczęli od  instalowania na komputerach firmowych systemów Windows 10 oraz Linux Ubuntu. Montowali również karty graficzne i procesory. Naprawiali podzespoły  na podstawie dokumentacji technicznej i planów, które sami przygotowali. Nie zabrakło również pracy przy bazach danych, w których używając strukturalnego języka zapytań, strukturalowali informacje. Na koniec  modernizowali serwer sieciowy oraz wykonali dla  pracodawcy kilka projektów stron internetowych.

Logistycy: Maciej Czarnecki, Kacper Miśkiewicz, Jakub Ziółkowski , Wiktoria Grudzień, Julia Krzak, Ilona Połetek i Kinga Krakowiak pracowali w sklepach spożywczych i odzieżowych.  Ich zaangażowanie i wytrwałość była codziennie doceniana przez hiszpańskich pracodawców. Przeprowadzali inwentaryzację i zakładali alarmy na towary  wykorzystując metodę RFID.

?W swojej pracy nauczyłam się zabezpieczać towary za pomocą RFID. Miałam też okazję zobaczyć, jak towar jest odbierany i układany w sklepie, aby był łatwo dostępny dla klienta. Takie staże dają też możliwość poznania nowych ludzi, kultury danego kraju oraz pomagają w rozwijaniu naszych umiejętności językowych. Po zakończeniu stażu otrzymaliśmy specjalne certyfikaty, a nabyte doświadczenie i umiejętności na pewno przydadzą się nam w przyszłości?- relacjonuje Julia Krzak.

Mechatronicy: Piotr Winczewski i Mikołaj Pawłowski  szlifowali swoje umiejętności zawodowe dzięki zaawansowanym i profesjonalnym pomocom dydaktycznym. Budowali  różnorodne układy pneumatyczne i elektropneumatyczne, z sukcesem zmagali się z projektowaniem modeli 3D, a następnie drukowali je na drukarce ender3D. Zajmowali się również jej konserwacją m.in czyścili głowicę drukującą, wymieniali filament, diagnozowali i naprawiali podstawowe usterki.

Uczniowie w Maladze i w Sevilli co dzień realizowali się zawodowo, a w wolnym czasie poznawali kulturę i bogactwo narodowe Hiszpanii. Doświadczali też hiszpańskiej kuchni.

Praktykancie z Malagi spacerowali przez Parque de Málaga, ponad stuletni park, a stamtąd  podziwiali rozpościerający się widok na  Castillo de Gibralfaro- zamek, z którego do dziś zachowały się jedynie baszty obronne. Trudno było im oderwać wzrok od miejskiej architektury, a fakt, że przebywali w mieście narodzin samego Pablo Picassa, zdumiewał ich wszystkich. Niezapomniane wspomnienia pozostaną po weekendowych wycieczkach do Rondy, Benalmadeny, Nerji. Zapamiętają też rejs katamaranem i spływ kajakowy z plaży Burriana na pobliską plażę Maro.

Praktykanci z Sewilli byli pod silnym wrażeniem  stolicy i największego miasta Andaluzji. Podczas miesięcznego pobytu zwiedzili  m.in.: zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO- najstarszą rezydencję królewską świata- Alcázar i majestatyczną Katedrę Najświętszej Marii Panny– największą gotycką katedrą świata. Wysokie temperatury sprawiały, że bardzo lubili spacerować po głównym zielonym obszarze stolicy Andaluzji – Parku Marii Luizy, ale najbardziej spodobała  im się całodniowa wycieczka  nad Ocean Atlantycki do Kadyksu.

Niedaleko centrum zadziwiła ich najbardziej charakterystyczna z nowoczesnych budowli Sewilli – Metropol Parasol, którą lokalsi nazywają ?las setas?, co oznacza po prostu ?grzyby?, bowiem  olbrzymia drewniana konstrukcja ma kształt 6 połączonych ze sobą grzybowych kapeluszy. Z ich szczytu-punktu widokowego podziwiali o zachodzie słońca panoramę miasta. Odwiedzili też pobliskie miasteczko Santiponce z ruinami rzymskiej kolonii Itálica. Amfiteatr słusznie wydał im się  znajomy, bowiem to właśnie tam kręcono spotkanie zwaśnionych rodów pod koniec siódmego sezonu ?Gry o Tron?.

Wrażenie robiły na nich  bajeczne wille i pałace, barokowe kościoły, Główne Archiwum Indii z zapiskami K. Kolumba, zbiory w Muzeum Sztuk Pięknych, słynna w dzielnicy portowej Złota Wieża i  jedna z najstarszych aren walk byków w Hiszpanii w Rondzie, mieście na klifie.

A dzisiaj- w czasie rozgrywek EURO, warto dodać, że kibicom piłki nożnej Sewilla kojarzy się z dwoma klubami piłkarskimi – Betisem oraz Sevillą FC, w których w przeszłości występowali Polacy – Wojciech Kowalczyk i Grzegorz Krychowiak, a nasi  praktykanci z radością mogą już pochwalić się zdjęciami  spod obiektu Estadio La Cartuja.

Kolejny staż okazał się kolejnym niekwestionowanym sukcesem!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *