Ogród Zdrowia na Ogrodach (zdjęcia)

Prezydent miasta Jarosław Górczyński wspólnie z radnymi oraz członkami rady Osiedla Ogrody dokonali uroczystej prezentacji wyjątkowej przestrzeni miejskiej, czyli Ogrodu Zdrowia na Ogrodach.

Projekt inwestycji został oparty na koncepcji powrotu do dawnych ogrodów i sadów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego osiedla Ogrody. Powstaniu koncepcji patronowała idea ?Przywrócić ogrody Ogrodom?. Inwestycja powstała na powierzchni 1,1774 ha.

Już sam projekt zakładał stworzenie wyjątkowego miejsca o znaczeniu prozdrowotnym, a także ogólnodostępnego miejsca do wypoczynku dla mieszkańców. Ogród został tak zaprojektowany, żeby nie tylko zdobił otoczenie, ale przede wszystkim był pomocą dydaktyczną dla rehabilitantów i nauczycieli w codziennych zajęciach z niepełnosprawnymi dziećmi, a także niepełnosprawnymi osobami dorosłymi. Ma temu służyć architektura oraz rosnące tu rośliny. Miejsce to jest przestrzenią do wypoczynku, terenem uprawy roślin, a także do warsztatów terapii zajęciowej przy udziale ogrodu i roślin. Jest to świetne miejsce do integracji społecznej i nauki przyrody i ekologii dla dzieci z pobliskiej szkoły i przedszkoli.

– Ogrody to ważna dzielnica naszego miasta, stanowiąca swoistego rodzaju łącznik z okalającymi go osiedlami. To również ważne miejsce na mapie miasta ze względu na działające tu placówki oświatowe. Stary drzewostan i dawne nasadzenia wymagały liftingu dlatego podjęliśmy decyzję o modernizacji dużego skweru. Dzięki temu uzyskaliśmy utrzymaną w nowoczesnym stylu zieloną enklawę. Od momentu powstania pełni ona wiele ważnych z punktu widzenia mieszkańców i ochrony środowiska funkcji. Powstało doskonałe miejsce do spotkań i integracji ostrowczan z kilku osiedli. Połączenie funkcjonalności oraz walorów edukacyjnych stanowią również o jego atutach. Wprowadzone rozwiązania z zakresu integracji sensorycznej oraz ekologii, spotkały się już z dużym uznaniem mieszkańców ? mówi Jarosław Górczyński ? prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wagę inwestycji dla tej części miasta ? mieszkańców Ogrodów oraz sąsiadujących osiedli ? Rosochy, Stawki oraz Złota jesień podkreślali również obecni na otwarciu goście.

Główny plac z pergolą po kole znajduje się w centralnej części skweru i umożliwia wypoczynek czynny lub bierny, jest miejscem spotkań większych grup ludzi np. w celu przeprowadzeniu warsztatów lub terapii zajęciowej.

Ogród został podzielony na 5 ściśle połączonych ze sobą stref, z których każda oddziałuje bardzo silnie na poszczególne zmysły tj. wzroku, smaku, zapachu, słuchu, dotyku. Stąd rośliny z liśćmi o różnym kształcie i fakturze, kolorowymi kwiatami.

TERAPIA WZROKIEM ? główną funkcję w ogrodzie wyznacza kolor. Nasadzona tu zostanie roślinność o intensywnym zabarwieniu, przykuwającym wzrok.

TERAPIA WĘCHEM ? rozmieszczone są tu rośliny zapachowe, których kwiaty, liście wydzielają woń odbieraną zmysłem węchu. Mają właściwości antydepresyjne, uspakajające, odprężające, pobudzające i usprawniające myślenie.

TERAPIA DŹWIĘKIEM ? tu znajdują się rośliny, które wydają dźwięk, takimi roślinami są trawy, które kołysząc się na wietrze oddziałują na zmysł słuchu.

TERAPIA DOTYKIEM ? w tej części ogrodu znajduje się ścieżka zdrowia, ścieżka bosych stóp. Wyłożona różnymi naturalnymi materiałami. Mogą się tam znaleźć liście, szyszki, kasztany, kamyki, piasek, ziemia, trawa, igły z drzew iglastych, gałązki itd. Spacer boso pobudza krążenie i pozwala na bliższy kontakt z naturą.

TERAPIA SMAKIEM – w tej części będą posadzone rośliny smakowe, które posiadają jadalną część o walorach smakowych.

Została wydzielona także strefa dla osób aktywnych, które zechcą poprawić swoją sprawność fizyczną. Wśród urządzeń treningowych do ćwiczeń na powietrzu są m.in.: drabinka, orbiter, prasa nożna, wioślarz, biegacz, wyciąg górny. Nie zapomniano także o najmłodszych. Plac zabaw o nawierzchni piaskowej, w naturalnych kolorach rozbudzający wyobraźnię dzieci i nawiązujący w swoim charakterze do dawnej zagrody wśród sadów i starych ogrodów. Znajdą się tu zabawki: drewniane koniki z powozem, duża piaskownicami zjeżdżalnia z drewnianymi belkami i linami, na której dzieci będą w bezpieczny sposób sprawdzać swoje umiejętności.

Inwestycja pn.: Ogród zdrowia na osiedlu Ogrody? została zrealizowana w ramach projektu ?Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego?, przy udziale środków z Unii Europejskiej. Wartość robót wyniosła 1 618 680,49 zł brutto, przy dofinansowaniu 1618 035, 20 zł z Unni Europejskiej i Budżetu Państwa w tym 423 449 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *