Blisko 16 mln zł dla Ostrowca Świętokrzyskiego z Funduszy Norweskich. Przeznaczone będą na przedsiębiorczość, edukację i ekologię (zdjęcia, wideo)

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski otrzyma 3 521 346 euro, czyli równowartość blisko 16  milionów złotych z tzw. Funduszy Norweskich w ramach programu ?Rozwój lokalny?.  Taką wiadomość przekazał podczas wizyty w naszym mieście Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Waldemar Buda.

? Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w elicie programu Rozwój Lokalny. Wasze miasto zakwalifikowało się z ogromnej konkurencji 212 miast i jest na liście 29 miast, które otrzymają 16 milionów złotych- mówi Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda. Bardzo się cieszę z tego sukcesu. (?) Rozstrzygnięcie tego projektu poprzedziła bardzo ciężka procedura z ekspertami, których skierowaliśmy do miast, aby pomogli w opracowaniu rozwoju instytucjonalnego i regionu. Dopiero diagnoza dala nam odpowiedź, jak należy się zmierzyć z lokalnymi problemami. W tej bardzo trudnej konkurencji udało się dwóm miejscowościom Starachowicom i właśnie Ostrowcowi Świętokrzyskiemu. Są też regiony, z których żadne miasto nie zakwalifikowało się. Dlatego warto docenić sukces, który dzisiaj ogłaszamy. (?) Serdecznie gratuluję panu prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu oraz sztabowi ludzi, którzy pracowali nad tym programem. Gratuluje parlamentarzystom Ziemi Świętokrzyskiej.

-Serdecznie dziękuję za miłe słowa, bo rzadko się zdarza w ostatnim czasie słyszeć z ust ministra, że Ostrowiec ma dobre projekty i zasługuje na wyróżnienie- mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Co prawda wnioskowaliśmy o 40 milionów złotych, ale cieszymy się także z 16 milionów złotych. Jest to kwota ważna, a każda pozyskana złotówka pracuje na rzecz miasta i jego mieszkańców. W Ostrowcu dużo inwestujemy i jest to miasto bez długów, co obecnie jest niezwykle ważne. Ponad 3 tysiące mieszkańców wzięło udział w konsultacjach. Ponad 100 indywidualnych projektów zostało złożonych. Pozyskanie środków norweskich jest niezwykle trudne i wymaga dużo dokumentacji. Dziękuję sztabowi moich pracowników, którzy pracowali nad tymi projektami.

Za otrzymane fundusze serdeczne podziękowania złożyli także parlamentarzyści : senator Jarosław Rusiecki oraz posłowie Agata Wojtyszek i Andrzej Kryj, jak również Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak.

Na co trafią środki?

Ostrowiec Świętokrzyski chce postawić akcent na przedsiębiorczość, edukację i ekologię. Gmina pragnie postawić m.in. na inwestycje poprawiające stan powietrza oraz opracowanie 5 programów z zakresu przedsiębiorczości, edukacji, mieszkalnictwa, ekologii, współpracy z NGO. Ostrowiec Świętokrzyski chce zainwestować w  edukacje zawodową i pobudzenie przedsiębiorczość w szczególności młodzieży oraz aktywizacje mieszkańców.

?Rozwój lokalny? dla podniesienia standardu życia mieszkańców

Program ?Rozwój lokalny? to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Złożone projekty zawierają długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro.

Pełna lista dofinansowanych miast ukaże się już 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej programowi ?Rozwój lokalny”.

Fundusze Norweskie i EOG

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *