Lasu się nie plewi

Odebraliśmy interwencję od mieszkańca osiedla Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim, który nie krył oburzenia stanem nasadzeń, młodników na działce usytuowanej za leśniczówką na Gutwinie. Jak mówił młodniki są zarośnięte chwastami tak mocno, że zupełnie ich nie widać. Spostrzeżenia mieszkańca przekazaliśmy do ostrowieckiego nadleśnictwa. Chcieliśmy także wiedzieć czy nadleśnictwo po nasadzeniu młodych drzew kontroluje to nasadzenie, stan młodych drzew i czy jest przeprowadzane plewienie terenu?
Jacek Sobolak, starszy specjalista Służby Leśnej, podziękował za zainteresowanie się tematem po interwencji mieszkańca naszego miasta. Jednocześnie poinformował, że uprawy leśne są pielęgnowane zgodnie ze sztuką leśną.
-Lasu nigdy się nie plewiło i na szczęście nie plewi się także obecnie – informuje J. Sobolak z ostrowieckiego nadleśnictwa. Nie stosuje się także jakichkolwiek herbicydów. Określenie chwast nie funkcjonuje w leśnictwie. Jest to termin stworzony subiektywnie przez rolników i ogrodników. W lesie wszystkie rośliny mają swoje znaczenie i nie należy ich unicestwiać. W przypadku młodych upraw wykasza się jedynie konkurencyjne rośliny wokół sadzonek. Chodzi w tym zabiegu głównie o zmniejszenie konkurencji roślin co do światła słonecznego. Zabieg wykonuje się zwykle dwa razy
do roku. Termin jego wykonania zależy od tempa wzrostu sadzonek oraz roślin konkurencyjnych, na co w znacznej mierze wpływają warunki pogodowe.  Na tym terenie zabieg pielęgnowania gleby, bo tak fachowo nazywamy te prace, został już wykonany. Zapraszamy więc do odwiedzenia Leśnictwa Zwierzyniec i chętnie na miejscu  wyjaśnimy wszelkie wątpliwości oraz odpowiemy na pytania. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *