Najmniej bezrobotnych od dwóch lat

W połowie roku notujemy w Ostrowcu Świętokrzyskim i w powiecie ostrowieckim najniższą od dwóch lat liczbę osób pozostających bez zatrudnienia. Szybko wróciliśmy do skali bezrobocia sprzed pandemii. To świadczy o dobrej kondycji naszej lokalnej gospodarki.
Jeszcze w styczniu br. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim zarejestrowanych było ponad 4,5 tys. mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Na początku lipca 3.850. Spadek jest znaczny. W skali województwa w pierwszym półroczu 2021 roku z rejestrów urzędów pracy ubyło aż 3 tys. osób.
Oczywiście to znakomita informacja. Tysiące mieszkańców województwa i kilkuset mieszkańców powiatu ostrowieckiego znalazło pracę. Gospodarka zyskała oddech. Rozkręcają się po ponad rocznym zastoju takie branże, jak handel, gastronomia czy transport. One poszukują pracowników, a kandydatów do pracy jest niewielu. Za chwilę nasze lokalne zakłady pracy, firmy remontowo -budowlane, transportowe mogą borykać się z problemami kadrowymi.
W ubiegłym tygodniu tylko na oficjalnej stronie internetowej ostrowieckiego urzędu pracy, znaleźć można było ponad 200 nieobsadzonych stanowisk pracy. W skali województwa, notujemy już tysiące ofert pracy. Pracodawcy z powiatu ostrowieckiego ogłaszają się również na witrynach ogólnopolskich i branżowych, bowiem tam łatwiej jest nawiązać kontakt ze specjalistami.
Na terenie miasta i na terenie powiatu czeka praca na inżyniera budownictwa, informatyków, lekarzy, fizjoterapeutów. Sporo ofert pracy zgłosiły firmy z branży gastronomicznej i eventowej, które po okresie pandemii odbudowują załogi i od tygodni zamieszczają ogłoszenia o zatrudnieniu kucharzy i pomocy kuchennych, kelnerek, barmanów itp. Na terenie miasta mamy sporo firm produkcyjnych z branży przetwórstwa metali.
One zgłaszają oferty (ostatni miesiąc) dla spawaczy, tokarzy, ślusarzy, elektryków, monterów konstrukcji i pracowników produkcji.
Potrzeby kadrowe zgłaszają też zakłady remontowo-budowlane i instalatorskie. Poszukają kierowców samochodów ciężarowych, operatorów koparki, tokarzy, ślusarzy, elektryków, hydraulików. Są zgłoszenia dla magazyniera, technika serwisu, opiekuna osoby starszej. Przybywa ofert dla mechaników i elektryków samochodowych. Cały czas pojawiają się oferty dla przedstawiciela handlowego.
Jeszcze w tym roku pracownicy urzędu pracy planują wspólnie z pracodawcami organizację giełd pracy w wybranych zawodach i branżach. Ale z całą pewnością umacniał się będzie rynek pracownika. O kandydatów do pracy będzie coraz trudniej. Czy mamy jeszcze jakieś rezerwy? Jest grupa dwudziestolatków niepracujących dość długo, bo od kilku miesięcy do kilku lat, których warto odzyskać dla lokalnejgospodarki. Największy potencjał tkwi w młodych mieszkańcach naszego powiatu, którzy wyjeżdżają do dużych miasta i bogatszych regionów za atrakcyjniejszą, lepiej płatną pracą. Warto powalczyć, myślę tu o lokalnych pracodawcach, o ten drzemiący potencjał kadrowy. 

Print Friendly, PDF & Email