O partnerstwie i współpracy podczas Święta Wojska Polskiego

Prezydent Jarosław Górczyński w tym roku jako jedyny wygłosił okolicznościowe przemówienie na cmentarzu przy ul. Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święcie Wojska Polskiego. Mówił w nim m.in. o potrzebie partnerstwa i współpracy, tak ważnej na naszego kraju.

– W interesie Państwa Polskiego jest to, aby nasze wojsko było samodzielne i podobnie, jak sto lat temu potrafiło sprostać każdej nawet jak wówczas trudnej próbie- mówił w okolicznościowym przemówieniu prezydent Jarosław Górczyński.  Abyśmy potrafili się bronić, a swoją siłą odstraszali potencjalnych agresorów. Stać nas również, abyśmy przez prezentację siły i wiarygodności stanowili przykład oraz oparcie dla naszych sojuszników z Europy Środkowej. W interesie państwa polskiego jest to, abyśmy funkcjonowali według wypracowanych przez lata polskiej niepodległości sojuszach, zarówno tych o charakterze militarnym, jak i gospodarczym. Jest dla nas sytuacją skrajnie niebezpieczną jeżeli z własnej woli pozbawieni zostaniemy jakiegokolwiek wsparcia. Samodzielność i samostanowienie w żaden sposób nie wyklucza partnerstwa i współpracy.

Prezydent Jarosław Górczyński. przypomniał, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest Wojsko Polskie i jak ważne są realne sojusze i gwarancje niepodległości. Nie każdy zdaje sobie również sprawę, że przed II Wojną Światową nie byliśmy związani sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi. Dziś jest to największa militarna potęga świata i choć gospodarczo toczą rywalizację o palmę pierwszeństwa z Chinami, tak w dziedzinie wojskowości jeszcze długie dziesięciolecia nierealne będzie aby jakiekolwiek państwo osiągnęło poziom amerykańskiej technologii i wyszkolenia.

Prezydent Jarosław Górczyński oddał hołd zmarłym bohaterom oraz szacunek i ukłon w stronę obrońców naszej wolności- wszystkich Żołnierzy Wojska Polskiego.

– Dzisiejszy dzień to jedno z najpiękniejszych polskich świąt państwowych- mówił prezydent. Nie tylko dlatego, że nad nami świeci piękne sierpniowe słońce, ale dlatego, że uroczyście obchodzimy dziś dzień wspaniałego zwycięstwa polskiego oręża. Bitwa Warszawska była spektakularnym sukcesem wojska polskiego. Nie tylko obroniliśmy niedawno co odzyskaną niepodległość, ale uchroniliśmy osłabiony I wojną światową zachód Europy przed widmem bolszewizmu.

Po tych słowach delegacje władz miasta na czele z prezydentem Jarosławem Górczyńskim, a także przewodniczącymi Rady Miasta paniami Ireną Rendudą- Dudek, Joanna Pikus oraz Martą Woźnicką Kuzdak oraz radnymi Włodzimierzem Stecem i Andrzejem Pałką, władz powiatu z przewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Pasternakiem, wiceprzewodniczącą Małgorzatą Sobieraj członkiem Zarządu Powiatu Agnieszką Rogalińską i radną Danutą Barańską, a także przedstawiciele parlamentarzystów, organizacje kombatanckie, reprezentacje szkół złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnik upamiętniający uczniów gimnazjum im. J. Chreptowicza poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Wcześniej odbyła się też uroczysta Msza Św. w Kolegiacie Św. Michała, w której oprócz reprezentantów władz miasta i powiatu uczestniczył poseł na Sejm RP, Andrzej Kryj.

Całość uświetniła Orkiestra Dęta z Kunowa działająca pod kierunkiem Jerzego Kłonicy.

pas

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *