Jednokierunkowa ulica Jasińskiego wywołuje sprzeczne opinie. Czy skórka jest warta wyprawki?

W minionym tygodniu zmieniła się organizacja ruchu przy ul. Jasińskiego na os. Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ulica ta stała się drogą jednokierunkową. Jak to bywa w takich przypadkach,
co cieszy jedną grupę mieszkańców, nie podoba się innym.
– Począwszy od Rady Osiedla Pułanki, wspólnoty i mieszkańców bloków 1, 3 i 5, które znajdują się przy ul. Jasińskiego na naszym osiedlu – napisał na swym facebookowym profilu radny Kamil Stelmasik pierwszy raz sprawa zaistniała w 2018 r, kiedy złożyłem w tej kwestii wniosek w związku z nasilającym się ruchem samochodowym przy wjeździe i wyjeździe z ul. Jasińskiego od strony ul. Iłżeckiej.
Coraz więcej klientów sklepu z używaną odzieżą, coraz częstszy handel owocami i warzywami w tym miejscu, nie dał się pogodzić z chęcią parkowania pod samym sklepem i potrzebą znalezienia miejsca parkingowego przez mieszkańców, którzy wracają po całym dniu pracy do domu. Co więcej, muszą stać w korku, bo ten robi się całkiem spory w określonych porach dnia czy tygodnia. O wyjeździe z osiedla nie wspomnę, o urwanych zimą lusterkach i zadrapanych karoseriach też nie wspomnę. Te wypadki miały swoje odzwierciedlenie w dziesiątkach mandatów, które wystawiła Policja. Także za sprawą działań Policji sprawa przybrała tempa. Pomysł w prowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Jasińskiego poparły wspólnoty mieszkaniowe, Rada Osiedla Pułanki, Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i Policja. Projekt organizacji ruchu wykonała Gmina Ostrowiec i pracownicy Wydziału Infrastruktury Komunalnej. Mam nadzieję, że przyzwyczaimy
się szybko do nowego modelu. Nowa organizacja ruchu została wprowadzona od 10 sierpnia 2021 r. Obecnie w ul. Jasińskiego wjeżdżamy tylko od ul. Iłżeckiej, z licznymi miejscami parkingowymi wzdłuż bloków 1,3 i 5. Wyjeżdżamy boczną do Al. Jana Pawła II. Natomiast od Al. Jana Pawła II wjeżdżamy w osiedle, ale tylko na wprost, do wieżowców 7 i 8 i dalej. Wyjazd spod bloku 9 czy Przedszkola nr 16 odbywa się również przez JP II boczna przy Skwerze Honorowych Dawców Krwi.
W związku z nową organizacją ruchu pojawią się odpowiednie znaki drogowe. I wraz z pojawieniem się nowego oznakowania odezwały się telefony w naszej redakcji.
– Kto mnie tak urządził ? pyta za naszym pośrednictwem czytelnik, który mieszka w bloku nr 8 na Pułankach, a ma garaż pod centrum handlowym na os. Słonecznym. Z domu do garażu, który jest po drugiej stronie ulicy mam pięć, a może sześć minut drogi piechooą, ale po zmianach w ruchu na ulicy Jasińskiego, a przede wszystkim na Alei Jana Pawła II (nie wolno teraz zawracać na skrzyżowaniu pod samolotem), by dojechać do garażu na Słoneczku, muszę przejechać aż 6 skrzyżowań ze światłami w centrum miasta i blisko 1,5 km drogi!
-To jakiś absurd ? denerwuje się. – Wcześniej jechałem ulicą Jasińskiego przez osiedle do skrzyżowania pod samolotem i stacją BP, skręcałem w lewo w Aleję Jana Pawła II i byłem przy centrum na oś. Słoneczne. Teraz muszę jechać koło Skweru Honorow ych Krwiodawców do alei, ale po zmianach nie wolno mi zawrócić w kierunku os. Słoneczne czy oś Stawki. Zatem muszę jechać do ul. Polnej do skrzyżowania przy sklepie 1001 drobiazgów, dalej obok Browaru Kultury do ul. Radwana i dalej do Alei Jana Pawła II. Po drodze mijam 6 skrzyżowań ze światłami. Proszę zauważyć ile stracę czasu, benzyny i ile niepotrzebnie wyemituję spalin w centrum miasta. Wcześniej wystarczyło 3 minuty jazdy samochodem i 400 metrów, aby dotrzeć do garażu. Jestem rencistą, podobnie jak żona i nieraz muszę podjechać pod blok, chociażby z cięższymi zakupami. Zgadzam się z decyzją o jednokierunkowym ruchu na ul. Jasińskiego, to dobre rozwiązanie, ale po co te zmiany w ruchu na Alei Jana Pawła II? Ta druga zmiana komplikuje nam życie.
Jak twierdzi nasz czy telnik, w podobnej sytuacji znalazło się też kilkuset mieszkańców os. Pułanki, w tym mieszkańcy dwóch wieżowców. Teraz by dotrzeć do centrum handlowego na oś. Słonecznym, na bazarek na Ogrodach, licznych sklepów w rejonie ul. Jana Pawła II czy 11 Listopada, a także w kierunku Nowego Zakładu, również muszą dojechać do ul. Polnej, pokonać kilka skrzyżowań, stać w korkach i zanieczyszczać spalinami ostrowieckie ulice. Nie mówiąc już o dodatkowych kosztach związanych z paliwem. A zatem czy skórka warta wyprawki? Czy nie powinniśmy szukać takich rozwiązań, by ograniczać spaliny, eliminować korki i ułatwiać mieszkańcom codzienne życie, a nie je utrudniać jeden drugiemu?
Mieszkańcy Pułanek apelują do starostwa powiatowego, zarządcy ruchu na drodz o zmianę oznakowania na Alei Jana Pawła II. Podkreślają, że samochody, które zawracają na skrzyżowaniu przy samolocie, nie powodują zakłócenia ruchu i nie wpływają na  innych użytkowników drogi. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *