WOST świętuje i planuje budowę „walcowni przyszłości”

Pięć lat temu Walcownie Ostrowieckie WOST rozpoczęły produkcję w naszym mieście. Uroczystość poświęcona tej okazji zgromadziła wielu znamienitych gości na jubileuszu pięciolecia uruchomienia produkcji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Spotkanie było też okazją do prezentacji planów rozwoju, które trzeba przyznać, że wyglądają imponująco. Spółka chce uruchomić na swych terenach na tzw. Starym Zakładzie w pełni zmodernizowaną nowoczesną ?walcownię przyszłości?. Będzie to projekt oparty o założenia tzw. green steel.


Na spotkaniu z okazji jubileuszu zebranych powitał Sławomir Brózda, współudziałowiec Walcownie Ostrowieckie WOST SA, przewodniczący Rady Nadzorczej, a wśród gości znaleźli się m.in. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Tadeusz Kościński, senator Jarosław Rusiecki, posłowie Krzysztof Lipiec, Zbigniew Chmielowiec, Kazimierz Gołojuch, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, prezydent Jarosław Górczyński, prezes SSE ?Starachowice? Marcin Perz.
– Walcownie Ostrowieckie WOST są kontynuatorem ponad dwustuletniej tradycji tego miejsca- mówił dyrektor naczelny WOST, Beniamin Szczepaniec. Decyzją udziałowców spółki Dremex z Rzeszowa nabyliśmy zakład będący wówczas w stanie upadłości. Dziś pracują tu dwie walcownie tzw. średnio-drobna, oraz walcownia gruba. Nasza roczna produkcja to obecnie 130 tys. ton kształtowników walcowanych na gorąco. Jesteśmy w 100% spółką z kapitałem polskim.


Jak słyszymy, najtrudniejsze były początki.
– Pierwszy rok był dla nas szczególnie ważny, bowiem skupiliśmy się nad tym, aby znów wznowić produkcję – mówi dyrektor Beniamin Szczepaniec. Udało się to zrobić dzięki doświadczonym walcownikom, którzy dzisiaj, mimo iż nabyli prawa emerytalne, nadal są z nami związani, a do pracy przychodzą teraz już ich synowie. Głównymi branżami, do których trafiają wyroby z ostrowieckiej walcowni jest energetyka i sieci przesyłowe, górnictwo, drogownictwo, kolejnictwo, producenci dźwigów oraz stocznie. Ponad 90% produkcji stanowi eksport. WOST sprzedaje swe wyroby na sześć kontynentów, aż do 43 krajów,  mając ponad 300 aktywnych, stałych odbiorców.
Walcownie Ostrowieckie WOST SA od samego początku swej działalności stawiają na jakość i bezpieczeństwo pracy. Potwierdzają to wprowadzane systemy potwierdzone certyfikatami branżowych organizacji. Spółka równocześnie konsoliduje tereny na Starej Hucie z myślą o nowej inwestycji.

– Myślimy bardzo poważnie o pełnej modernizacji i uruchomieniu walcowni, którą roboczo nazwaliśmy ?walcownią przyszłości? – wyjawia dyrektor Beniamin Szczepaniec. Znajdowałaby się na terenach dawnej walcowni średnio- drobnej, wraz z okalającym obszarem. Łącznie mamy przygotowane ok. 10 ha gruntów. Dzięki takiej inwestycji udałoby nam się produkować 280 tys. ton wyrobów rocznie. Już podjęliśmy rozmowy z największymi na świecie producentami linii walcowniczych. Można też już zdradzić, że jesteśmy w przededniu podpisania listu intencyjnego. W dzisiejszej dobie odpowiedzialność i świadomość ekologiczna ma fundamentalne znaczenie, dlatego inwestycja w produkcję typu green steel wydaje się nieodzowna.

Podczas prezentacji dyrektor WOST poruszył też kwestię zrealizowanej modernizacji Walcowni Dużej, na której to spółka zmodernizowała wszystkie klatki walcownicze wyposażając je w hydraulikę siłową. Nowoczesny system realizuje takie funkcje kontroli pracy klatek walcowniczych jak sterowanie zamykaniem i otwieraniem klatek walcowniczych podczas przebudowy, sterowanie położenia walców i sterowanie urządzeniami manipulatorów. Spółka zmodernizowała też kompleksowo suwnice, wyposażając je w trawersy z elektromagnesami, co znacząco przyśpieszyło operacje logistyczne na walcowni.
Życzenia z okazji jubileuszu, jako pierwszy złożył minister Tadeusz Kościński, który powiedział też o rządowych przedsięwzięciach, które mogą pomóc producentom, takim, jak ostrowiecka walcownia. Poseł Krzysztof Lipiec zaakcentował dobrą współpracę na styku dwóch regionów podkarpacia  i świętokrzyskiego oraz pogratulował inwestycji ważnej dla Centralnego Okręgu Przemysłowego, zaś senator Jarosław Rusiecki wyliczył to co już udało się zrobić i jaką drogę udało się pokonać od wznowienia produkcji. Podkarpaccy posłowie Zbigniew Chmielowiec i Kazimierz Gołojuch podziękowali Stanisławowi Bróździeojcu obecnych właścicieli spółki i przekazali okolicznościowy grawerton.
W gronie gratulujących znalazł się oczywiście, także i prezydent Jarosław Górczyński, który zaakcentował wagę przedsięwzięcia fi rmy WOST dla lokalnej społeczności oraz przypomniał w jaki sposób samorząd wspiera przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zainwestować w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Nikt nie wierzył w to, że tu może pracować 300 osób, a dziś okazuje się, iż zatrudnionych jest nawet jeszcze więcej- mówił prezydent. Dziękuję za konsekwencję w działaniu, która doprowadziła nas do tego, że dziś możemy świętować pięciolecie produkcji w Walcowniach  Ostrowieckich WOST. 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “WOST świętuje i planuje budowę „walcowni przyszłości”

  • 23 sierpnia 2021 at 14:12
    Permalink

    Bardzo Dobrze niech ktoś to miasto rozrusza. Będą fabryki to będzie życie!!!

  • 24 sierpnia 2021 at 10:24
    Permalink

    To już kolejny podmiot, który ma plany budowy. Oby tym razem nic i nikt temu nie przeszkodził. Trzymam kciuki.

Comments are closed.