Artroskopowe leczenie urazów i schorzeń stawów

Uszkodzenia w obrębie stawów stanowią bardzo duży odsetek kontuzji, z jakimi Pacjenci zgłaszają się do lekarza ortopedy. Przyczyn, dla których stawy odmawiają posłuszeństwa jest wiele, to m.in.: otyłość, siedzący tryb życia, czyli brak sprzyjającej zachowaniu zdrowia aktywności fizycznej, wiek oraz urazy. O zabiegach artroskopowych mówi lek. Marcin Haduch, ortopeda Centrum Medycznego GVM Carint ?Serce i Zdrowie? w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Panie Doktorze, Pan wykonuje liczne zabiegi tą metodą, dlaczego właśnie artroskopia? Mógłbym krótko odpowiedzieć, że to po prostu najlepsza małoinwazyjna metoda leczenia wnętrza stawów, którą cechuje m.in. zmniejszenie pooperacyjnego bólu, skrócenie pobytu w szpitalu oraz zmniejszenie ryzyka powikłań. Takie zalety artroskopia ma dla moich Pacjentów. Dla mnie, lekarza, to przede wszystkim bardzo dokładna metoda leczenia. Stosowanie kamer podczas zabiegu powiększa obraz leczonego stawu, a miniaturyzacja narzędzi chirurgicznych pozwala mi wykonać wszystkie czynności niezbędne do wyleczenia stawu. Wspomniałem o tych mikro rozwiązaniach, gdyż artroskopia pozwala dotrzeć w bardzo małe i ciasne miejsca w stawie właśnie dzięki miniaturyzacji narzędzi chirurgicznych. Operacja wykonywana jest bowiem przez kilka małych nacięć. Zabieg jest bezkrwawy i małoinwazyjny dla tkanek. Dla mnie jako specjalisty ważne jest także to, że dzięki artroskopii i punktowym ?wejściom? w różnych miejscach mogę leczyć staw ze wszystkich stron na raz, co jest nierealne przy klasycznych metodach otwartych, gdzie cięcie chirurgiczne ogranicza nas do jednej okolicy. Obecnie bardzo duża część operacji stawów, a nawet zabiegów pozastawowych, jest wykonywana tą techniką. ? odpowiada lekarz ortopeda Marcin Haduch.
Jakie są najczęstsze wskazania do zabiegów artroskopowych? Odpowiada lek. Haduch: Zasadniczymi wskazaniami są urazy w obrębie stawu. Mam na myśli urazy różnego pochodzenia zarówno z powiedzmy wypadków, upadków, ale i z przeciążeń wynikających np. z uprawnia sportu. Kolejną grupę stanowią niestabilności ruchów w stawach, złamania śródstawowe, ale i torbiele okołostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe. Zdarza się, że artroskopię wykonuje się w przypadku obecności ciał obcych. Dużą grupę Pacjentów stanowią także osoby, które skarżą się na przewlekłe dolegliwości bólowe lub obrzęki stawów ? wówczas zabieg artroskopii ma za zadanie zdiagnozować problem, ale i w trakcie zabiegu możemy od razu wyeliminować źródło bólu, jeśli tylko to możliwe.
O tym, jak ważne są zdrowe stawy, nikogo nie trzeba przekonywać. To one zapewniają nam ruch ? możemy się przemieszczać i wykonywać wszystkie czynności. A bez sprawnych stawów nie możemy żyć, pracować, bawić się. Chore stawy to ograniczenia, nawet niepełnosprawność, ale i ból. Musimy o nie dbać, a gdy są chore ? leczyć. Mówi specjalista GVM Carint ?Serce i Zdrowie?: W pierwszej kolejności powinniśmy zapobiegać, aby nie leczyć. Zawsze powtarzam moim Pacjentom, że stawów nie widać, ale one naprawdę tam są i bez właściwej higieny życia ? ruch, relaks, dieta, one się w końcu odezwą? Czasem ma to miejsce zaraz po 40 roku życia, a czasem po 70. Inną grupę Pacjentów stanowią osoby po różnego rodzaju urazach, tutaj jest to wynik zdarzenia losowego. Do urazów w okresie letnim najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportu: jazdy na rowerze, gry w piłkę, ale i podczas zwykłego biegu, czy nawet pływania. W okresie zimowym do kontuzji w obrębie stawów dochodzi np. podczas jazdy na nartach, ale i w wyniku upadku na śliskiej powierzchni. Zdarza się, że uraz jest też efektem niefortunnego schodzenia po schodach. Uszkodzony staw jest obrzęknięty, bolesny, a sprawność Pacjenta jest w znacznym stopniu ograniczona lub wręcz uniemożliwiona. Taka kontuzja może nas wyłączyć z życia rodzinnego i zawodowego, a nieleczona skutkować poważnymi konsekwencjami na przyszłość. I właśnie w takich sytuacjach ratunkiem jest artroskopia. Wracając do ogólnego stwierdzenia, że bez zdrowych stawów nie ma swobodnego życia, to prawda!
Jak zatem dbać o zdrowie stawów? Wspomnieliśmy na początku o aktywności fizycznej ? ale, które ćwiczenia są bezpieczne? Dieta ? czy tutaj też są konkretne wskazania? A może suplementacja? Już odpowiadam. Aktywność fizyczna, to ogromne wsparcie dla stawów i kręgosłupa, poprzez rozbudowę mięśni, ale i odpowiednie rozprowadzanie mazi stawowej, co bezpośrednio wpływa na odżywienie chrząstki, dzięki której stawy stają się sprawniejsze. Dla stawów najbardziej korzystne są te ćwiczenia, które polegają na wykonywaniu płynnych ruchów, czyli: nordic walking, jazda na rowerze, joga. Ale przypominam o rozgrzewce przed właściwą aktywnością. Drugim elementem jest dieta, która powinna być bogata w kwasy omega-3, białko, oraz witaminę D i C. Kwas omega-3 niezwykle korzystnie wpływa na dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Produkty bogate w kwasy omega-3, to przede wszystkim ryby morskie, owoce morza, orzechy, migdały. Białko to z kolei jeden z głównych składników, który buduje chrząstkę stawową. Pamiętajmy o wyborze tych produktów białkowych, które nie spowodują dużego przyrostu wagi. Mówiąc o białku nie sposób nie wymienić kolagenu, który decyduje o elastyczności i wytrzymałości stawów. I tak warto wspierać stawy suplementując takie składniki, jak kwas hialuronowy, czy siarczan chondroityny. Jednak zalecam ostrożność przy wyborze preparatów i zachęcam do skonsultowania tematu z lekarzem. Przy okazji wspomnę jeszcze, że dla zdrowia stawów mają znaczenie też takie rzeczy, jak obuwie, gdyż właściwe ułożenie stopy ma duże znaczenie dla zachowania dobrej kondycji stawu kolanowego oraz biodrowego. ? wymienia ortopeda Marcin Haduch.
Wspomniał Pan o stawie biodrowym i kolanowym. Które stawy leczy Pan techniką artroskopową? Jak każdy lekarz z upływem czasu doskonalę się w określonym typie zabiegów i obecnie wykonuję przede wszystkim zabiegi artroskopowe stawu kolanowego i barku. Staw kolanowy to wiele struktur, zatem w tym przypadku operuję metodą artroskopii uszkodzenia łąkotek, rekonstruuję więzadła krzyżowe przednie (ACL), wykonuję zabiegi naprawcze powierzchni chrzęstnych. Oczywiście w przypadku barku także wykonuję całą paletę zabiegów, jak: artroskopia barku, leczenie uszkodzeń stożka rotatorów, leczenie niestabilności stawu ramiennego, uszkodzenia ścięgna głowy długiej ścięgna mięśnia bicepsa (LHBT). Co nie oznacza, że nie szkolę się także w operacjach innych stawów. Artroskopia jest bardzo rozwojowa i trzymam rękę na przysłowiowym pulsie. ? komentuje ortopeda GVM Carint ?Serce i Zdrowie.
Który ze stawów w naszym ciele najczęściej podlega urazom? Z moich obserwacji wynika, że dużą część zabiegów wykonuje się w obrębie stawu kolanowego, który jest największym stawem w ludzkim ciele. W stawie kolanowym spotykają się trzy kości: udowa, piszczelowa oraz rzepka, które wraz z aparatem więzadłowym i łąkotkami tworzą główne elementy prawidłowo funkcjonującego stawu kolanowego. Staw kolanowy ze względu na swoją skomplikowaną budowę ulega częstym uszkodzeniom. Szczególnie niebezpieczne są urazy więzadeł, które mogą doprowadzić do trwałego inwalidztwa. Dochodzi do nich najczęściej na skutek gwałtownie oddziałujących na staw dużych sił w sposób pośredni lub bezpośredni. Drugą grupę stanowią zwichnięcia i tutaj prym wiodą staw skokowy oraz barkowy.
Zabieg artroskopowy jest operacją wykonywaną w trybie chirurgii jednego dnia w GVM Carint w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiąże się zazwyczaj z przyjęciem do szpitala w jednym dniu, a następnego Pacjent wraca do domu, jeśli jego stan na to pozwala ? czasem potrzeba 2 dni hospitalizacji przed wypisem. Czas trwania artroskopii mieści się w przedziale od kilkudziesięciu minut do około 2 godzin. W zależności od rodzaju artroskopii lekarz zaleca odpowiednie sposoby na odciążenie okolicy operowanej oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. Przez kilka dni bezpośrednio po artroskopii Pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. W tym czasie zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej do minimum i unikanie gwałtownych ruchów. Więcej informacji: www.serceizdrowie.pl.
W Ostrowcu Świętokrzyskim GVM Carint od 13 lat kojarzone jest z wysokimi standardami leczenia kardiologicznego w Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. Jesienią 2020 roku spółka poszerzyła portfolio świadczeń medycznych o urologię i ortopedię, a następnie reumatologię i leczenie żylaków kończyn dolnych. Z kolei wiosną 2021 GVM Carint uruchomił 3 poradnie w ramach NFZ: dermatologiczną, proktologiczną oraz leczenia chorób naczyń. Nowa placówka powstała w oparciu o wartości i standardy wypracowane na przestrzeni niemal dwóch dekad działalności medycznej. Obecnie Carint leczy Pacjentów w kilku miastach w Polsce, gdzie realizuje pełnoprofilowe świadczenia kardiologiczne. Wykonywane są wszystkie typy zabiegów kardiologicznych z wykorzystaniem nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu, m.in.: leczenie ostrych zespołów wieńcowych w ramach 24 godzinnych dyżurów zawałowych, angioplastyka tętnic wieńcowych, koronarografia, ablacje zaburzeń rytmu serca, wszczepianie stałych i czasowych układów stymulujących pracę serca (rozruszniki serca).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *