40 lat z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej (zdjęcia)

Trwający trzy dni Kongres Rysowników zainaugurował obchody 40 -lecia Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pomimo kapryśnej aury nie brakowało chętnych do udziału w Kongresie, który przebiegał pod hasłem ?Prawa Człowieka?.

Każdy mógł udać się na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury i na płótnie wyrazić swoje refleksje. Do wspólnego rysowania włączali się najmłodsi, nieco starsi, a także seniorzy. Efekty pracy można było podziwiać w niedzielę, podczas głównej uroczystości. Jak mówił, Tomasz Kandyba, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, ognisko jest na mapie kulturalnej Ostrowca Świętokrzyskiego od 40 lat, wychowuje, kształci i zapewnia stałą formę spędzania wolnego czasu kolejnym pokoleniom młodych artystów.

Uroczystość jubileuszowa, którą otworzył dyrektor Tomasz Kandyba,  odbyła się  z udziałem starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak, członka zarządu powiatu, Agnieszki Rogalińskiej oraz przewodniczącego Rady Powiatu, Mariusza Pasternaka. 

 Przez te lata ukierunkowało wielu absolwentów, którzy do tej pory kontynuują swoją przygodę ze sztuką, odnosząc sukcesy  i wciąż biorą aktywny udział w życiu artystycznym miasta. To między innymi młody artysta, Marcin Jedlikowski, znany też ze Stowarzyszenia Nie  z tej Bajki, to również Wojtek Mazan, Artur Bartkiewicz, Justyna Gentile Łada, Monika Misztal, Aleksandra Biedka, Andrzej Królikowski, Paweł Żugaj.

Ognisko Pracy Pozaszkolnej zostało powołane we wrześniu 1981 roku przez Ministra Kultury i Sztuki, J. Tejchmana i wówczas nosiło nazwę Państwowego Ogniska Plastycznego. Powstanie Ogniska było wielkim sukcesem miejscowych działaczy kultury skupionych wokół m.in. ?Grupy 10?. Ognisko, w momencie powstania było trzecią tego typu placówką w Polsce. Pierwotnie swoją siedzibę miało na ostatnim piętrze 11 -kondygnacyjnego wieżowca na os. Pułanki. Pierwszym dyrektorem Ogniska był Tadeusz Nowak, któremu udało się zgromadzić doskonałych nauczycieli. Byli to artysta malarz,  Waldemar Bylak, historyk sztuki, Wojciech Kotasiak, Jolanta Saracin, Wojciech Ryłko, Ewa Samulik czy Tadeusz Maj. W 1982 roku odbyła się pierwsza wystawa prac uczniów Ogniska. W 1988 roku funkcję dyrektora Ogniska objął Kazimierz Bąk. W tym czasie Ognisko zwiększyło oddziały i wprowadzono też zajęcia z tkactwa artystycznego, które prowadziła Bożena Łada. Wśród nauczycieli był także artysta malarz, Krzysztof Ciok, dziennikarka ?Gazety Ostrowieckiej?, Kazimiera Żak. Do Ogniska na zajęcia trafiała uzdolniona ostrowiecka młodzież. Swoje prace uczniowie prezentowali w formie stałych wystaw. W 2002 roku na 20 -lecie Ogniska w Galerii BWA zaprezentowano dużą wystawę absolwentów i uczniów Ogniska. W roku szkolnym 2003/ 2004 po odejściu na emeryturę K. Bąka, dyrektorem został długoletni pracownik tej placówki,  Tomasz Kandyba, który prowadzi ją do dziś. Zmieniła się także kadra nauczycielska Ogniska. Od 2010 roku Ognisko funkcjonuje na ul. Kilińskiego 12 A, gdzie przeniosło się z os. Pułanki. Na przestrzeni tych 40 lat wiele się zmieniło, pożegnaliśmy wielu wybitnych postaci ostrowieckiej bohemy artystycznej, lecz też  poznaliśmy wiele młodych talentów, związanych z Ogniskiem, które kreują sztukę i nadają kierunek artystycznemu życiu naszego miasta. Zwieńczeniem jubileuszu będzie wystawa prac grupy dziecięcej, która odbędzie się 29 października o godz. 17 w Galerii Fotografii MCK.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “40 lat z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *