Świętokrzyski Dzień Budowlanych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Tegoroczne obchody Świętokrzyskiego Dnia Budowlanych odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Liczne grono inżynierów budownictwa oraz gości z kilku powiatów, w tym także ostrowieckiego, spotkało się w Hotelu Accademia.

Uroczystość była wspaniałą okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonych dla budownictwa przyznawanych przez Polski Związek Zawodowy Budowlani, Tadeuszowi Dworakowi i Markowi Boruckiemu oraz honorowych srebrnych odznak Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Bożenie Paluch, Jerzemu Sendkowskiemu i Zdzisławowi Obrockiemu.

DSC_5093
DSC_5094
DSC_5095
DSC_5116
DSC_5128
DSC_5121
DSC_5102
DSC_5103
DSC_5141
DSC_5107
DSC_5087
DSC_5088
DSC_5109
DSC_5126
DSC_5085
DSC_5090
previous arrow
next arrow
DSC_5093
DSC_5094
DSC_5095
DSC_5116
DSC_5128
DSC_5121
DSC_5102
DSC_5103
DSC_5141
DSC_5107
DSC_5087
DSC_5088
DSC_5109
DSC_5126
DSC_5085
DSC_5090
previous arrow
next arrow

-Jest to doroczne święto budowlanych, które w ubiegłym roku nie mogło być zorganizowane z uwagi na pandemię – mówi przewodniczący Okręgowej Świętokrzyskiej Rady Inżynierów Budownictwa w Kielcach, Stefan Szałkowski. Dzisiaj nas czeka porcja informacji, czyli szkolenie na temat zmian w prawie budowlanym. Bardzo nośny temat budowa domu do 70 mkw. Jest to uchwalony przez rząd pomysł. Osoby chcące budować się będą miały uproszczoną ścieżkę. Nie potrzebne będzie pozwolenie, które wymagało sporą ilość dokumentów, czasu, zatwierdzeń. Nie musi być kierownik budowy i dziennik budowy. Natomiast budowa ma być realizowana według projektu sporządzonego przez inżyniera. Inżynier budownictwa jest specyficznym zawodem. W naszej konstytucji jest 15 zawodów zaufania publicznego, w tym jest inżynier budownictwa. Jest to zawód, od którego wymaga się pewnej wiedzy, etyki, umiejętności, ponieważ nasza działalność ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo i życie ludzi, którzy mieszkają w obiektach.

Według S. Szałkowskiego dzisiejsi młodzi inżynierowie są kreatywni, chętni poznawania wiedzy, uczenia się.

-Będą to dobre kadry, które zastąpią nas starszych, choć zainteresowanie studiami technicznymi trochę spadło, ponieważ są studiami ciężkimi – mówi S. Szałkowski. 

– Pracuję w Ostrowieckim Kombinacie Budowlanym i muszę powiedzieć, że za dużo nie robimy na terenie tego miasta. Wiadomo, że w tej chwili są inne uwarunkowania gospodarcze, bo wszystko jest na zasadzie uzyskiwania zleceń w przetargach publicznych, ewentualnie w przetargach nazwijmy je prywatnych -mówi wiceprzewodniczący Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Tomasz Marcinowski z Ostrowca Świętokrzyskiego. Choć muszę pochwalić władze ostrowieckie, bo dużo inwestują, ale typowo dla takich budowlańców jak my jesteśmy czyli budownictwo ogólne oprócz budynków komunalnych, które robiliśmy dla miasta w tej chwili takich rzeczy się nie buduje. Obecnie realizujemy zadania w Sandomierzu i Opatowie. Weszliśmy w układ deweloperski ? mieszkaniówka. Budownictwo to jest wszystko: drogi, koleje, infrastruktura towarzysząca, przemysłówka cała, budownictwo mieszkaniowe, szkolnictwo, infrastruktura techniczna i wszędzie tam są potrzebni inżynierowie.

Pośród przedstawicieli inżynierów budownictwa na sali były także kobiety.

– Zapatrzyłam się na swojego starszego brata, i to on był dla mnie inspiracją, aby ten zawód wybrać – mówi dyrektor Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Wiesława Sobańska. Byłam dość dobra w matematyce i fizyce, w przedmiotach ścisłych, w związku z tym nie stanowiło dla mnie problemu, aby iść na politechnikę i ukończyć ją z sukcesem. Kobiety nie mają w tym zawodzie żadnych ulg. Trzeba być naprawdę dobrym, aby utrzymać się w zawodzie i być na fali. Z perspektywy czasu nie zmieniłabym tego zawodu. 

W części artystycznej wystąpił Rafał Jędrzejczyk- aktor Piwnicy pod Baranami w repertuarze ?Jeszcze się wszystko da odkręcić?. Spotkanie zakończyła biesiada budowlana ?Co budować, jak budować, żeby chcieli nas szanować?.                                  

 
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *